Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowe regulacje ws. podatku VAT. Unia chce walczyć z oszustami

Nowe regulacje ws. podatku VAT. Unia chce walczyć z oszustami

Nowe regulacje to duże zmiany dla e-handlu Fot. Shutterstock/bleakstar
Nowe regulacje to duże zmiany dla e-handlu

Nowe regulacje ws. VAT zostały we wtorek przyjęte przez unijnych ministrów finansów. M.in. ma powstać ogólnoeuropejski portal internetowy, który będzie oferował firmom prosty system poboru VAT.

VAT ma być płacony w państwie, w którym znajduje się konsument, a nie jak dotychczas - w kraju, w którym dokonano zakupu - przewidują nowe regulacje. Ta zmiana ma zapewnić sprawiedliwszy podział wpływów podatkowych między krajami członkowskimi.

Podstawową zmianą, która ma pomóc w walce z oszustami, jest - jak podaje PAP - przerzucenie odpowiedzialności za zbieranie podatku od sprzedaży na platformy internetowe. Skala problemu jest bardzo duża. Z unijnych szacunków wynika, że oszustwa na podatku VAT w sprzedaży na odległość w UE wynoszą 5 mld euro rocznie.

19 lat walczył ze skarbówką i wygrał


 

Nowe regulacje oznaczają również zmiany dla konsumentów. Unia zniesie wyjątek dla przesyłek spoza UE o wartości mniejszej niż 22 euro. Wszystko przez lukę, która daje możliwość do nadużyć. Część ze 150 mln przesyłek spoza UE o deklarowanej wartości poniżej 22 euro jest celowo niedoszacowanych. Dlatego teraz to się zmieni i zostanie do nich naliczony VAT.


ue, podatki, vat, przesyłki
Czytaj także
Polecane galerie
Polak 1
2017-12-06 12:48
PODATEK VAT JEST PODATKIEM DLA ZŁODZIEJI I OSZUSTÓW Z POD ZNAKU WIELKIEJ GLOBALIZACJI TJ HIPERMARKETÓW DYSKONTÓW ITP POWINIEN ZOSTAĆ ZAMIENIONY NA ZWYKŁY PODATEK OD OBROTU KTÓRY W CAŁOŚCI TRAFIA DO SKARBU PAŃSTWA , NOTABENE RÓWNIEŻ PODATEK DOCHODOWY POWINIEN POZOSTAĆ JEDYNIE DLA LUDZI ZATRUDNIONYCH I POBIERAJĄCYCH WYNAGRODZENIE WSZYSCY PROWADZĄCY DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ POWINNI PŁACIĆ JEDYNIE PODATEK OBROTOWY ZRÓŻNICOWANY JEDYNIE POZIOMEM OBROTÓW BEZ MOŻLIWOŚCI ODLICZANIA CZEGOKOLWIEK . SKARB PAŃSTWA ZYSKAŁBY PEWNY DOCHÓD . TEN NOWY POMYSŁ TO NASTĘPNY PRZYCZYNEK DO OSZUSTW W NALICZANIU I ODLICZANIU PODATKU VAT I NIC WIĘCEJ !
~PL
2017-12-06 08:53
I znów zmiana na korzyść bogatych krajów EU. Większa siła nabywcza - więcej VAT'u do budżetu kraju. Czyli VAT za niemieckie samochody kupowane w Polsce przez Niemców trafi do niemieckiego budżetu !?!
Piotr
2017-12-05 16:43
Bardxzodobry pomysl dzis przy sprzedazy za granice i przekroczeniu pewnych progow trzeba sie rejestrowac do VAT w kazdym panstwie z osobna co jest bardzo uciazliwe i kosztowne .