Notowania

sankcje wobec rosji
22.09.2016 12:56

Wicekanclerz Niemiec: współpraca gospodarcza z Rosją trwa mimo sankcji

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel podkreślił w czwartek w Moskwie, że mimo trudnych relacji między Rosją i UE stosunki gospodarcze nadal się rozwijają. Niemieckie firmy, których jest w Rosji ok. 5,6 tys. czują się tu dobrze - zapewnił.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/EAST NEWS)

Gabriel rozmawiał w czwartek z ministrem gospodarki Rosji Aleksiejem Ulukajewem. Rosyjski minister powiedział po spotkaniu, że omawiano kilka dużych wspólnych projektów, w tym projekt gazociągu Nord Stream 2 i projekt szybkiego połączenia kolejowego Moskwa-Kazań.

W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele niemieckich firm; według Ulukajewa interesowały ich kwestie lokalizacji produkcji czy wspólnego wchodzenia na rynki krajów trzecich. Ulukajew zapewnił, że strona rosyjska jest gotowa uczynić wszystko, co potrzebne, by wesprzeć niemieckie firmy.

Gabriel powiedział, że Niemcy są zainteresowane "nowymi strategiami i planami rozwoju gospodarczego".

- Mam nadzieję, że osiągniemy sukces w przestrzeganiu porozumień mińskich, co jest zobowiązaniem nie tylko Rosji, ale i Ukrainy. Jeśli zdołamy poczynić postęp w tej sferze, to osiągniemy sukces i w innych sferach - oświadczył.

Ulukajew zapowiedział kolejne spotkanie niemiecko-rosyjskiej grupy ds. współpracy gospodarczej na 31 października.

Obecna wizyta Gabriela w Moskwie była trzecią w ciągu ostatnich 30 miesięcy. W środę wieczorem wicekanclerz spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który zapewnił, że Rosja ma wielu przyjaciół w Niemczech. - Mimo wszelkich trudności, które pojawiają się w sferze politycznej, pozostają oni naszymi przyjaciółmi, wiemy o tym, widzimy i czujemy - powiedział Putin.

Przed odlotem do Moskwy Gabriel opowiedział się za stopniowym znoszeniem sankcji wobec Rosji uzależnionym od postępów w realizacji porozumień z Mińska w sprawie Ukrainy.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" podkreśliła w czwartek, że kręgi biznesowe w Niemczech wiążą z wizytą wicekanclerza w Moskwie nadzieje na odczuwalne polityczne ocieplenie. Dyrektor Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki Michael Harms powiedział "RG", że w 2015 roku niemieckie firmy zainwestowały w gospodarkę Rosji 1,7 mld euro, tyle samo - w pierwszej połowie 2016 roku, i ta tendencja będzie kontynuowana, jeśli niemieccy inwestorzy będą mieć takie same prawa, jak firmy rosyjskie.

Z Moskwy Anna Wróbel

Tagi: sankcje wobec rosji, współpraca gospodarcza, niemieckie firmy, rosja, niemcy, wiadomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-09-2016

tedNiemcy mówią , że Polacy są niesolidarni z nimi i nie chcą przyjmować migrantów. Natomiast oni budują gazociąg z Rosją bez zgody Polski, teraz mimo … Czytaj całość

22-09-2016

PetrolaTo będzie pierwszy RAJ na ziemi po tych rządzących

21-06-2017

JKIco ma na ten temat do powiedzeniaUSA

Rozwiń komentarze (4)