Notowania

Przejdź na

Wielka Brytania w UE. Bruksela nie zgodzi się, by Londyn zapłacił składkę później

Bruksela zażądała od Wielkiej Brytanii dodatkowej wpłaty 2,1 mld euro do unijnej kasy, gdy okazało się, że składka Londynu była zbyt mała w stosunku do obliczonego według nowych zasad brytyjskiego produktu narodowego brutto.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fesek/CC/Flickr)

Unijni eksperci pracują nad rozwiązaniem problemu dodatkowych płatności do budżetu UE, o jakie Komisja Europejska zwróciła się do Wielkiej Brytanii - donoszą źródła w Unii. Trzeba wziąć pod uwagę, że wysokość kwoty jest bezprecedensowa - przekonują dyplomaci.

Komisja Europejska zażądała od Wielkiej Brytanii dodatkowej wpłaty 2,1 mld euro do unijnej kasy, gdy okazało się, że składka Londynu była zbyt mała w stosunku do obliczonego według nowych zasad brytyjskiego produktu narodowego brutto (PNB, miernika podobnego do PKB).

_ - To prawda, że rewizja składek jest rezultatem statystycznych obliczeń, ale jednocześnie dla wszystkich jest jasne, że ta statystyczna rewizja przyniosła bezprecedensowy rezultat, jeśli chodzi o finanse _ - mówił dziennikarzom pragnący zachować anonimowość dyplomata zbliżony do włoskiej prezydencji.

W nowej Komisji Europejskiej, która zaczęła na dobre pracę dzisiaj, sprawą tą będzie się zajmowała wiceprzewodnicząca ds. budżetu i zasobów ludzkich Kristalina Georgiewa. _ - Przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker poprosił wiceprzewodniczącą Georgiewę, żeby prowadziła rozmowy w tej sprawie _ - poinformował rzecznik KE Margaritis Schinas.

Nie pozostawił jednak wątpliwości, że Komisja nie zgodzi się, by Londyn mógł zapłacić składkę później. _ - Mamy regulacje dotyczące zasobów własnych UE, które mówią o wynikających z prawa obowiązkach dotyczących płatności. To oznacza, że wszystkie dostosowania, które zostały skalkulowane na poziomie technicznym, powinny być wykonane do 1 grudnia, dzięki czemu cała procedura budżetowa będzie mogła toczyć się zgodnie z harmonogramem _ - mówił Schinas.

Jak wyjaśniał, jeśli do 1 grudnia nie zostaną dokonane płatności, naliczane zostaną odsetki karne od zaległej kwoty. W przypadku Wielkiej Brytanii w pierwszym miesiącu ich wysokość będzie wynosić 2,5 proc. w drugim 2,75 proc., w trzecim 3 proc. itd.

Schinas zaznaczył, że niezależnie od rozwiązania, które zostanie znalezione, jeśli chodzi o dodatkową składkę Londynu, musi ono brać pod uwagę ramy prawne, w których trzeba się mieścić.

W piątek na ten temat będą rozmawiać ministrowie finansów państw UE. - _ Panuje szerokie przekonanie, że trzeba znaleźć wyjście. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę kontekst, czyli przede wszystkim przepisy i automatyzm, jeśli chodzi o płatności do budżetu _ - przyznawało źródło zbliżone do włoskiej prezydencji, która przygotowuje to spotkanie.

Dyplomata zdradził, że eksperci opracowują różne warianty możliwych scenariuszy. Nie chciał jednak powiedzieć, jak mogą one wyglądać.

Ponad 2 mld euro, które mają dopłacić Brytyjczycy, to wynik rewizji składek krajów członkowskich sięgających 2002 r. Taka sama metodologia została zastosowana również wobec pozostałych państw UE (w przypadku Grecji KE cofnęła się aż do 1995 r.).

W ostatecznym rozrachunku niektóre kraje muszą dopłacić, a inne dostaną zwrot z budżetu UE. W przypadku Polski będzie to zwrot wynoszący nieco ponad 300 mln euro. Największy zwrot ma otrzymać Francja - około 1 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl

* [ ( http://static1.money.pl/i/h/75/m321611.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/komisja-europejska-rozpoczyna-ocene-planow,245,0,1639413.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Plany budżetowe pod lupą Komisji Europejskiej ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/komisja-europejska-rozpoczyna-ocene-planow,245,0,1639413.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/62/m322110.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/imigracja-w-wielkiej-brytanii-cameron-gotow,197,0,1651397.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Cameron gotów położyć kres swobodzie w UE ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/imigracja-w-wielkiej-brytanii-cameron-gotow,197,0,1651397.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/222/m312798.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/traktat-lizbonski-nowe-rozwiazania-w-ue,10,0,1650186.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Nowy unijny system niekorzystny dla Polski ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/traktat-lizbonski-nowe-rozwiazania-w-ue,10,0,1650186.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/77/m306509.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wielka-brytania-i-francja-prowokuja-spor-,119,0,1642871.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Paryż i Londyn prowokują rozbijcie UE? ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wielka-brytania-i-francja-prowokuja-spor-,119,0,1642871.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
Tagi: wielka brytania w unii europejskiej, składka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz