Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielka "ustawka" idzie do sądu. 15 oskarżonych. Milionowe straty

83
Podziel się

O zmowę przy przetargu na obsługę polskiej prezydencji w UE prokuratura oskarża 15 osób - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Wielka "ustawka" idzie do sądu. 15 oskarżonych. Milionowe straty
(Piotr Jedzura/REPORTER)
bErgldcl

Skarb Państwa mógł na tym stracić nawet 14 mln zł.

Jak informuje "Rz", śledczy zamierzają rozliczyć osoby zaangażowane w "ustawienie" kompleksowej obsługi spotkań i konferencji podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Do sądu wystosowano już akt oskarżenia przeciwko 15 osobom, które prawdopodobnie zawiązały przestępcze porozumienie w tej sprawie.

Jak podaje cytowany przez gazetę prowadzący śledztwo prok. Andrzej Michalski z Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie "działania oskarżonych, którzy weszli w zmowę, spowodowały szkodę w imieniu Skarbu Państwa w wysokości co najmniej 14 mln zł".

bErgldcn

Jak czytamy w artykule, przetarg był zorganizowany przez MSZ. W 2011 roku wygrało go konsorcjum trzech firm - Easylog, IT Expert i CAM Media (ostatnia z nich nie brała udziału w zmowie).

Brexit. Co to oznacza dla Polaków?

Na ławie oskarżonych mają zasiąść główny organizator "ustawki", powiązany z firmą Easylog Janusz J., jego życiowa partnerka, była urzędniczka MSZ Monika J., członkowie komisji przetargowej resortu oraz osoby z firm pozorujących konkurencję.

bErgldct

MSZ w przetargu podało zakres cenowy między 125 tys. euro a 35 mln euro. Jak czytamy w gazecie - śledczy twierdzą, że o wartości kwoty na realizację zamówienia wiedziało jedynie wąskie grono osób.

Do przetargu dopuszczono pięć firm. Cztery z nich, które przeszły do dalszego etapu przetargu, wycofały się i do drugiego etapu stanęło tylko konsorcjum. Prokuratura podaje, że jedynie oferta formy Easylog była równa 34 mln zł - dokładnie tyle, ile MSZ zdecydowało się wydać na realizację przetargu. Według śledczych firma Easylog w rzeczywistości nie posiadała także odpowiednich referencji do realizacji wygranego przetargu.

Oskarżeni nie przyznali się do zarzutów. Odpowiedzą oni za udział w zmowie przetargowej, a niektórzy także m. in. za sfałszowanie referencji i posłużenia się nimi, natomiast członkowie komisji za niedopełnienie obowiązków - podkreśla "Rz".

bErgldcO
kraj
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(83)
Tomasz
4 lata temu
Jak mawia DONALD. By żyło się lepiej. ....
aldonadona
4 lata temu
Nie trawię złodziei wszelkiej maści. Ale, poważnie, 14 mln. to duża strata?????? Toż Rydzykowy Drań dostaje z naszych podatków, bez naszej zgody, dużo, dużo wiecej.Itu powinna działać Komisja Jkiego-nijakiego.Tak wygląda ZAKŁAMANIE PISU.
Balbina
4 lata temu
Nie długo nikt nie będzie chciał cokolwiek robić bo wszystko jest źle tylko pis jest cacy a kręcą lody jak inni kiedyś
bErgldcP
leśnik
4 lata temu
14 baniek to nic w porównaniu z ustawkami jakie są w Lasach Państwowych, przetargi pisze się pod znajomych, a rocznie to miliardy złotych. Było tak za wszystkich władz, ale teraz za PiS to się w ogóle nikt nie szczypie.
Bogusia
4 lata temu
dlatego tak głośno krzyczą i się wzajemnie w tym krzyku solidaryzują- przecież nie walczą o Polskę A JEDYNIE O TO ABY TERAZ ICH NIE ZAMKNĘLI
...
Następna strona