Notowania

wolny handel usa z unią
14.07.2014 07:13

Wolny handel między UE i USA. Liczą na 120 mld euro rocznie

Negocjacje będą jednak trudne z powodu różnicy zdań w wielu kwestiach. Przedstawiciele Brukseli i Waszyngtonu spotykają się po raz szósty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Parlament Europejski)

Energia, rolnictwo, inwestycje i usługi - to tematy rundy negocjacyjnej dotyczącej umowy o wolnym handlu Unii Europejskiej z USA. Przedstawiciele Brukseli i Waszyngtonu spotykają się dziś na rokowaniach po raz szósty.
Unia szacuje, że zniesienia barier handlowych przyniesie jej korzyści w wysokości 120 miliardów euro rocznie. Negocjacje będą jednak trudne z powodu różnicy zdań w wielu kwestiach.

W związku z kryzysem na Ukrainie jedną z najważniejszych spraw jest energia. Europejczycy chcą zmniejszyć zależność od dostaw Rosji i szansę widzą w negocjowanej właśnie umowie o wolnym handlu.

Podczas rokowań Bruksela ma zabiegać o zniesienie ograniczeń w eksporcie amerykańskich surowców energetycznych do Europy, zwłaszcza gazu. Stany Zjednoczone jednak nie chcą rezygnować z systemu licencji. Każdy producent w USA, który chce sprzedać surowce poza granicami musi otrzymać specjalne pozwolenie.

To ma gwarantować Stanom bezpieczeństwo energetyczne i pozwala utrzymywać niskie ceny energii. Różnice zdań pojawiają się także w rolnictwie. W tym przypadku to Unia nie chce zmienić swoich restrykcyjnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności i produktów genetycznie modyfikowanych.

Tymczasem USA chcą właśnie do Europy sprzedawać uprawy GMO. Stany Zjednoczone chcą także zagwarantować dostęp do unijnego rynku swoim instytucjom finansowym, ale nie chcą się zgodzić na wspólne regulacje. Unijno-amerykańska umowa o wolnym handlu negocjowana jest od ubiegłego roku. Rozmowy mają się zakończyć w 2016 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
13 tys. samobójstw z powodu kryzysu. Raport Jako główne przyczyny samobójstw autorzy raportu wskazują utratę pracy, odebranie domu za niespłacanie hipoteki oraz zadłużenie.
USA i UE mają wprowadzić nowe kary dla Rosji Sankcje USA mają dotyczyć osób i instytucji, a na liście ukaranych znajdą się "ludzie z najbliższego otoczenia" prezydenta Władimira Putina.
Unia energetyczna i kamień węgielny Inauguracja budowy terminala naftowego stała się okazją do poruszenia spraw energetyki. Konflikt Rosji i Ukrainy skłania Unię do poszukiwań dywersyfikacji źródeł energii, aby zapewnić Europie bezpieczeństwo energetyczne.
Szczyt w Brukseli: Działania Rosji i aneksja Krymu to "czyny haniebne" _ Unia Europejska i USA są gotowe do zintensyfikowania sankcji _ - mówił na szczycie Herman Van Rompuy. _ Jeśli dojdzie do... _
Tagi: wolny handel usa z unią, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz