Notowania

wiadomości
06.03.2015 18:20

Wydatki na kolej w Polsce. Inwestycje przekroczą miliard złotych

Finansowane mają być inwestycje proekologiczne związane z poprawą efektywności energetycznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Travelarz / Wikipedia (CC BY-SA 3.0))

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił 4 kredytów o łącznej wysokości ponad 1 mld zł na projekty z zakresu ochrony środowiska, modernizacji infrastruktury miejskiej Łodzi oraz infrastruktury kolejowej w zachodniej Polsce - poinformował w piątek EBI w komunikacie.

_ - Wspierając realizację tych ważnych inwestycji, EBI, jako bank Unii Europejskiej, coraz bardziej angażuje się w zwiększanie konkurencyjności polskiej gospodarki. Dzięki znakomitej współpracy z polskimi miastami, bankami oraz spółkami kolejowymi będziemy mogli pomagać w realizacji przedsięwzięć, które przyczynią się do trwałego wzrostu gospodarczego i podnoszenia poziomu życia w Polsce _ - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje banku w Polsce Laszló Baranyay.

Inwestycje proekologiczne w Polsce zostaną zrealizowane dzięki piątej już linii kredytowej EBI dla Banku Ochrony Środowiska. Tym razem do rozdysponowania jest 75 mln euro (ok. 310 mln zł). O środki z tej puli będą mogły ubiegać się przedsiębiorstwa, spółki komunalne i jednostki samorządu terytorialnego. Wsparcie finansowe będzie dostępne także dla firm zatrudniających mniej niż 3000 pracowników (w poprzednich liniach limit ten wynosił 250 osób).

Przede wszystkim ekologia

Finansowane mają być inwestycje proekologiczne związane z poprawą efektywności energetycznej, która dotyczy modernizacji maszyn i urządzeń, źródeł ciepła czy ocieplenia budynków. Finansowanie na tego typu przedsięwzięcia realizowane będzie w ramach programu efektywności energetycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw (Small and Medium Enterprise Finance Facility Energy Efficiency Window) z udziałem środków Unii Europejskiej.

EBI udzielił także PKP PLK kredytu w wysokości 100 mln euro (ok. 414 mln zł) na modernizację ponad 71 km linii kolejowej na odcinku Rawicz - Czempiń. Prace na tym odcinku, warte ponad 1,6 mld zł, są częścią kompleksowej modernizacji linii kolejowej pomiędzy Wrocławiem a Poznaniem i będą polegać na pełnej przebudowie torów i sieci trakcyjnej a także zwiększeniu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, ponieważ część z nich zostanie zastąpiona wiaduktami. Modernizacja uwzględni potrzeby związane z ochroną środowiska naturalnego.

Bank Unii Europejskiej udzielił również dwóch kredytów o łącznej wysokości 450 mln zł na rewitalizację infrastruktury miejskiej Łodzi. Pieniądze zostaną przeznaczone na remonty ulic, przestrzeni publicznej oraz budynków miasta, także zabytkowych a także na projekty w dziedzinie transportu - takie jak przedłużenie linii tramwajowych, budowa dróg rowerowych oraz unowocześnienie infrastruktury drogowej.

Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych, a którego udziałowcami jest 28 państw członkowskich UE.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz