Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Niemcy nie chcą wydawać 70 miliardów euro rocznie na Bundeswehrę

34
Podziel się:

Zdaniem szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela założenie, że Berlin będzie rocznie przeznaczał dwa procent PKB na obronność jest nierealne.

Niemcy nie chcą wydawać 70 miliardów euro rocznie na Bundeswehrę
(Heldt/public domain)

Niemcy nie przeznaczą na obronność 2 procent swojego PKB, do czego wezwał w piątek szef amerykańskiej dyplomacji. Zapowiedział to niemiecki minister spraw zagranicznych podczas posiedzenia szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Media w Niemczech uznały, że oznacza to konfrontację z USA.

Zdaniem szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela założenie, że Berlin będzie rocznie przeznaczał dwa procent PKB na obronność jest nierealne.

- Dwa procent oznacza, że Niemcy musiałyby 70 miliardów euro rocznie przeznaczać na Bundeswehrę. Nie znam żadnego polityka w Niemczech, który jest przekonany, że nasz kraj może to zrobić i że tego potrzebuje - powiedział Sigmar Gabriel.

W piątek sekretarz stanu USA mówił po naradzie ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli, że sojusznicy Amerykanów też muszą wypełnić swoje zobowiązania i przeznaczać wydatki na obronę zgodnie wymogami, czyli 2 procent PKB.

Minister Gabriel powiedział, że żadne inne państwo nie ma prawa od Niemiec żądać, aby do 2024 roku przeznaczały na obronność 2 procent swojego PKB. Szef niemieckiej dyplomacji podkreślił, że nie ma takiego obowiązku, bowiem na szczycie NATO w 2014 roku w Walii ustalono, iż kraje sojuszu jedynie będą starały się zbliżyć do wypełnienia tych założeń.

W 2014 i 2016 roku na szczytach Sojuszu kraje członkowskie zobowiązały się do przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Według danych przekazywanych przez NATO, kryterium to spełniają na razie jedynie cztery kraje, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Polska.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(34)
Jaro
6 lat temu
"Minister Gabriel powiedział, że żadne inne państwo nie ma prawa od Niemiec żądać, aby do 2024 roku przeznaczały na obronność 2 procent swojego PKB" ale unijny eurokrata niejaki Shulz nie ma problemu by rościć sobie prawo do żądania tego by m.in. Polska przyjmowała emigrantów z bliskiego wschodu (gości Angeli M.).
Dyzio
6 lat temu
Po co wydawać na armię? lepiej na Islamistów i islamizację Niemiec.
VEDY
6 lat temu
SAMIN SIĘ PROSZĄ, BU JUŻ NIEDŁUGO NASZA ARMIA BĘDZIE WIĘKSZA OD NIEMIECKIEJ .....
szczerek
6 lat temu
Niech bazy przeniosa do polski Szybko beda zmieniac zdanie Nie wspomne ze zaraz beda marudzili ze to eskalacja ze niepotrzebnie denerwuje sie ruskich Jakos ruskie sie nie przejmuja nikim i robia u siebie co chca Wolnosc Tomku w swoim domku
sasza walnij ...
6 lat temu
poniżej przykład sowieckiej argumentacji. Miło poczytać o "podgrzewaczach z USA"
...
Następna strona