Notowania

Niemcy nie chcą wydawać 70 miliardów euro rocznie na Bundeswehrę

Zdaniem szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela założenie, że Berlin będzie rocznie przeznaczał dwa procent PKB na obronność jest nierealne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Heldt/public domain)

Niemcy nie przeznaczą na obronność 2 procent swojego PKB, do czego wezwał w piątek szef amerykańskiej dyplomacji. Zapowiedział to niemiecki minister spraw zagranicznych podczas posiedzenia szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Media w Niemczech uznały, że oznacza to konfrontację z USA.

Zdaniem szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela założenie, że Berlin będzie rocznie przeznaczał dwa procent PKB na obronność jest nierealne.

- Dwa procent oznacza, że Niemcy musiałyby 70 miliardów euro rocznie przeznaczać na Bundeswehrę. Nie znam żadnego polityka w Niemczech, który jest przekonany, że nasz kraj może to zrobić i że tego potrzebuje - powiedział Sigmar Gabriel.

W piątek sekretarz stanu USA mówił po naradzie ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli, że sojusznicy Amerykanów też muszą wypełnić swoje zobowiązania i przeznaczać wydatki na obronę zgodnie wymogami, czyli 2 procent PKB.

Minister Gabriel powiedział, że żadne inne państwo nie ma prawa od Niemiec żądać, aby do 2024 roku przeznaczały na obronność 2 procent swojego PKB. Szef niemieckiej dyplomacji podkreślił, że nie ma takiego obowiązku, bowiem na szczycie NATO w 2014 roku w Walii ustalono, iż kraje sojuszu jedynie będą starały się zbliżyć do wypełnienia tych założeń.

W 2014 i 2016 roku na szczytach Sojuszu kraje członkowskie zobowiązały się do przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Według danych przekazywanych przez NATO, kryterium to spełniają na razie jedynie cztery kraje, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Polska.

Tagi: sigmar gabriel, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-04-2017

alekNiemcy to bogaty ale mądry KRAJ .. My , bieda , płacimy haracz 2 % , a nas na to nie stac .. To dlatego Niemcy to # 1 w UE , szanują kasę i płacą … Czytaj całość

01-04-2017

iginzNaiwni to my jestesmy . Płacimy 2 % PKB , a przeciez tego sie nie zje , to stal i sprzet co potrzeba zmieniać co 5 LAT .. F-15 to szmelc , godzina … Czytaj całość

01-04-2017

rrNiemców nie stac na wydanie 2% na armie bo musza wydac 15% na zasilki dla swiezo upieczonych obywateli oraz kolejne 20% na budowe meczetow...

Rozwiń komentarze (34)