Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Xi Jinping: Brexit zwiększył niepewność w gospodarce światowej

1
Podziel się:

Prezydent Chin Xi Jinping oświadczył w poniedziałek, że decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu UE doprowadziła do wzrostu niepewności w gospodarce światowej. Xi zaznaczył, iż Chiny liczą na zjednoczoną i stabilną UE oraz dobrze prosperującą Wielką Brytanię.

Xi Jinping: Brexit zwiększył niepewność w gospodarce światowej
(Wikimedia/CC/Erin A. Kirk-Cuomo)

- Chciałbym podkreślić, że Europa jest ważnym partnerem Chin. Chiny będą w dalszym ciągu dążyć do rozwijania właściwych relacji z Europą i Wielką Brytanią - powiedział Xi, przemawiając w mieście Tiencin (Tianjin) przed przedstawicielami Światowego Forum Ekonomicznego.

- Chcielibyśmy widzieć zjednoczoną, stabilną Unię Europejską oraz stabilną i dobrze prosperującą Wielką Brytanię - oznajmił Xi, dodając, że w dobie globalizacji żaden kraj nie może mówić o własnym rozwoju, nie uwzględniając przy tym nastrojów w gospodarce światowej.

Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej wezwał ponadto do podjęcia globalnych wysiłków, aby podołać wyzwaniom, ożywić światową gospodarkę oraz zwiększyć zaufanie inwestorów.

W ostatnich latach relacje chińsko-brytyjskie uległy ociepleniu, o czym świadczy coraz więcej kontaktów gospodarczych między oboma krajami. Xi oraz mający ustąpić ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii David Cameron mówili w ubiegłym roku o "złotym wieku" we wzajemnych stosunkach.

W czwartkowym referendum za opuszczeniem UE zagłosowało 51,9 proc. Brytyjczyków; 48,1 proc. opowiedziało się za pozostaniem we Wspólnocie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Montownik
8 lat temu
,, Wszystko made in China '' kliknji sobie i się nie martw gospodarka światową