Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo jazdy
22.09.2015 21:05

Zmiany w prawach jazdy. Koniec z ulgami dla strażaków

Strażacy nie będą już mogli uzyskiwać prawa jazdy na motocykl wcześniej niż inni kierowcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Torsten Rauhut)

Strażacy będą już traktowani jak zwykli obywatele przy uzyskiwaniu prawo jazdy na motor. Dotąd ta grupa zawodowa mogła zdobyć uprawnienia łatwiej i szybciej. Odpowiednie zmiany w przepisach przyjął we wtorek rząd. Dzięki temu prawo zostanie dostosowane do unijnych standardów.

Zmiany w projekcie, przedłożonym przez ministra infrastruktury i rozwoju, wynikają z zastrzeżeń Komisji Europejskiej dotyczących niewłaściwego wdrożenia dyrektywy w sprawie praw jazdy.

Aby dostosować przepisy do zaleceń KE, z ustawy usunięto przepis dający możliwość wcześniejszego uzyskania prawa jazdy kategorii A (na motocykl) przez strażaków i skorygowano przepisy dotyczące wieku uzyskania prawa jazdy.

Przepis dotyczący strażaków został przez ustawodawcę potraktowany jako wyjątek od reguły określonej w dyrektywie w sprawie praw jazdy. Pozwalał on na wcześniejsze uzyskanie prawa jazdy osobom, które wykonują czynności w ramach obrony cywilnej. KE uznała jednak takie podejście za błędne wdrożenie dyrektywy.

Funkcjonariusze policji i Straży Granicznej nadal będą mogli uzyskać prawo jazdy kategorii A po ukończeniu 18 lat. Jest to wyjątek od reguły, że można je uzyskać w wieku 24 lat (w przypadku nieposiadania wcześniej prawa jazdy kategorii A2 przez co najmniej dwa lata).

Prawo jazdy kategorii C będą mogli uzyskać funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, policji, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu - po ukończeniu 19 lat. Natomiast otrzymanie prawa jazdy kategorii D przez funkcjonariuszy policji, PSP, SG i BOR będzie wymagało ukończonych 21 lat.

W drugim przypadku, odpowiadając na zastrzeżenia KE, uzupełniono przepis określający zasady ustalania miejsca zamieszkania przy wydawaniu prawa jazdy. Znowelizowana ustawa ma obowiązywać po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Tagi: prawo jazdy, wiadomości, gospodarka, unia, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze, fundusze unijne, czołówki, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz