Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia nakłada rekordowe kary za zmowy cenowe. A Polska?

7
Podziel się:

W pierwszym półroczu Komisja Europejska nałożyła rekordowe kary za uczestnictwo w porozumieniach kartelowych. Polski UOKiK nie karał w tym czasie zbyt surowo. Nie oznacza to jednak, że zmów cenowych u nas nie ma. Powód jest bowiem zupełnie inny.

Na zdjęciu wicepremier Mateusz Morawiecki i prezes UOKiK Marek Niechciał
Na zdjęciu wicepremier Mateusz Morawiecki i prezes UOKiK Marek Niechciał (Andrzej Hulimka/REPORTER)
bEKUHZjF

Od początku roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał przedsiębiorców za praktyki ograniczające konkurencję łącznymi karami w wysokości niespełna 0,4 mln zł. To niewiele w porównaniu z poziomem 3,7 mln zł, jaki przypada na cały miniony rok - informuje "Rzeczpospolita".

Zdaniem gazety to właśnie Unia najsurowiej karze za zmowy cenowe. W pierwszym półroczu nałożone przez nią sankcje za uczestnictwo w porozumieniach kartelowych wyniosły 1,1 mld dol. - wynika z raportów międzynarodowej Kancelarii Allen & Qvery.

Zobacz także: Zobacz też: Rewolucja w Janowie Podlaskim
bEKUHZjH

Jak podaje "Rz", w zestawieniu z globalnymi statystykami, wysokość kar nakładanych na Polskę jest niska. Eksperci są jednak dalecy od hurraoptymizmu. Podkreślają, że byłoby naiwnością sądzić, że polscy przedsiębiorcy czują naturalny wstręt do karteli.

Przykład często obserwowanych porozumień ograniczających konkurencję np. w sektorze zamówień na realizację robót budowlanych pokazuje, że tak nie jest. Jak czytamy, na polskim rynku porozumienia mają znacznie mniejszy wymiar wartościowy, stąd i rozmiar sankcji jest nieporównywalnie niższy od tych, które stosuje np. KE.

bEKUHZki
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
hehehe
4 lata temu
Za zmowę cenową obcinać języki i uszkadzać nieodwracalnie słuch prezesom tych firm. 100 procentowe zabezpieczenie przed recydywą, a i czynnik odstraszający też silny. W przypadku podpisania porozumienia cenowego można obcinać ręce i wykluć oczy.
Robuś
4 lata temu
A co powiecie o zmowie płacowej ktora panuje na naszym rynku !!!!!! Poznań i magiczna kwota 2000zl Amazony Leroye Biedronki Castoramy Bricomany To oni blokują sztucznie i konsekwentnje płacę !!!!!! 25 godz aby zatankowac auto :-) Jaki to jest standard ?
llo
4 lata temu
nasz kraj to jedna wielka zmowa ... tradycją jest koperta w niektórych przypadkach samochód czy wycieczka na Kanary... bliżej nam do "standardów" wschodnich i putinowskiej rosji niż UE... taki lud ciemny, który wszystko kupi
bEKUHZkj
dfgdfg
4 lata temu
ciekawe kiedy nałożą karę na NFZ za praktyki monopolistyczne i zmowę cenową?
Art. 76 Konst...
4 lata temu
A "damping " ofert , rzekomych kredytów, tzw. (walutowych) frankowych ,w relacji do kredytów złotowych, to przypadkiem nie zmowa cenowa Banków ? , stwarzająca przynętę, aby to oszustwo zaistniało w tak nieprawdopodobnej skali. Gdzie był , gdzie jest UOKiK , gdzie są pozostałe Organy władzy publicznej odpowiedzialne za niedopuszczenie do oszustwa na taką skalę , a mające - zgodnie z art. 76 Konstytucji-chronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Zmowa cenowa ,to nic innego jak jeden z niezliczonych rodzajów oszustwa., i co ? , cisza w eterze aż w uszach dzwoni , jak długo będą mnie ignorować , pytam Ja art. 76 Konstytucji.