Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Unia uruchamia pomoc dla firm. Ruszają wypłaty z EFG

10
Podziel się:

Pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego popłyną na ratowanie płynności małych i średnich firm dotkniętych pandemią. Trafią również do Polski.

Unia uruchamia pomoc dla firm. Ruszają wypłaty z EFG
Teresa Czerwińska była minister finansów, a obecnie wiceprezes EBI. (PAP, Hanna Bardo)

EBI zagwarantował 24,6 mld euro pomocy dla małych i średnich firm działających w Unii Europejskiej. Pieniądze mogą być już wypłacane, bowiem Europejski Fundusz Gwarancyjny jest w pełni operacyjny - pisze "Rzeczpospolita".

Za pomocą tak zwanej dźwigni finansowej środki te pozwolą sfinansować do 200 mld euro inwestycji. Jak przypomina dziennik, w minionym tygodniu zatwierdzono pierwsze finansowanie: 2,6 mld euro na uruchomienie inwestycji w wysokości 11,3 mld euro.

Pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego nie trafią jednak do wszystkich krajów Wspólnoty, ale jedynie dla członków tej instytucji. Polska jest jej częścią, ale już np Estonia, Łotwa, Rumunia i Czechy zrezygnowały z uczestnictwa w EFG.

Zobacz także: Pomoc dla firm z żółtych i czerwonych stref. "Rząd posiada narzędzia i zapasy finansowe"

Jak podkreśla Teresa Czerwińska, była minister finansów, a obecnie wiceprezes EBI, co najmniej 65 proc. środków przeznaczono dla MŚP w Europie.

- EFG jest ważnym elementem wsparcia polskich podmiotów, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, dotkniętych przez pandemię Covid-19 - zaznaczyła. - Mechanizm finansowy w wysokości 25 mld euro zapewni finansowanie europejskim przedsiębiorstwom, które są rentowne w perspektywie długoterminowej, ale borykają się z trudnościami spowodowanymi obecnym kryzysem – dodała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Roman
2 lata temu
Jeśli PiS pośrednikiem nic z tego nie będzie. Pozdrawiam
polak
2 lata temu
Natychmiast zlekwidowac 500+,13 emerytury,przywrócic podatek dla młodych a te pieniądze na walke z covid!!!!
koloa
2 lata temu
weźcie kasę a przyszłe pokolenia Polaków będą mieć przerąbane !
TO PRZEMOC
2 lata temu
Spanikowani, ciężko przestraszeni ludzie sa ofiarami międzynarodowego spisku w którym największy udział biorą środki masowej informacji bombardując codziennie liczbami, zagrożeniami, zgonami itd.... Ktoś musi przerwać tę III wojnę - teraz to naprawdę światową - bez użycia broni. Człowiek, a nawet każda inna istota żywa, ciężko wystraszona może umrzeć z samego strachu, a co dopiero jak przeziebi się lub zachoruje w tym czasie na cokolwiek. A i tak statystyki pokazują, że ta pandemia niczego nie zmieniła jeżeli chodzi o śmiertelność i to na całym świecie. Natomiast skutkich tych przestepczych działań będą gorsze jak po bombardowaniach. OPAMIĘTAJCIE SIĘ.... OPAMIĘTAJMY SIĘ
Grażynka
2 lata temu
Podnieście 500+ , bo to już nie te same pieniądze co 4 lata temu