Notowania

gospodarka
29.01.2020 08:13

Ustawianie przetargów w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Jest akt oskarżenia

20 osób, w tym były Wiceprezes Zarządu Dyrektora Biura Likwidacji Kopalń i Ochrony Środowiska Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jest oskarżonych o korupcję i ustawianie przetargów. Oskarżonym grozi nawet 10 lat więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
20 osób oskarżonych o korupcję.

Dwóch zatrzymanych to Mirosław S., były wiceprezes w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, i Grzegorz G. śląski przedsiębiorca. Złapano ich na gorącym uczynku, kiedy G. przekazywał urzędnikowi 30 tys. złotych łapówki.

"Korzyść majątkowa została przekazana w zamian za niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku zapewnienia prawidłowego wydatkowania środków publicznych stosownie do prawa zamówień publicznych i w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień, polegające na preferencyjnym traktowaniu jednej ze spółek w przetargach publicznych organizowanych w SRK S.A." - czytamy w komunikacie prokuratury.

Jak ustalili śledczy, w korupcję były zamieszane też inne osoby, pracujące w spółce. Zarzuty postawiono m.in. Markowi C. – byłemu Kierownikowi Zespołu Monitorowania Procesów Likwidacji Kopalń SRK S.A., Przemysławowi K. – byłemu Dyrektorowi Kopalni Węgla Kamiennego KWK Boże Dary i Bogdanowi P. – byłemu Dyrektorowi Kopalni Węgla Kamiennego KWK „Makoszowy”.

Oglądaj też: Na horyzoncie problemy z górnikami. "W górnictwie od 10 lat nic dobrego się nie działo"

"Jak ustalił prokurator łącznie przyjęte korzyści majątkowe wyniosły ponad 156 tysięcy złotych, przy czym 49 tysięcy złotych wręczono w gotówce, a w pozostałym zakresie były to takie korzyści jak prawo użytkowania samochodu czy sponsorowane wyjazdy zagraniczne" - czytamy w komunikacie prokuratury.

Urzędnikom pracującym dla spółki postawiono też zarzuty stosowania zmowy przetargowej. W sumie na ławie oskarżonych zasiądzie 20 osób.

W toku postępowania zabezpieczono mienie oskarżonych o łącznej kwocie 635 tysięcy złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, górnictwo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2020

SasPrezydent ułaskawi, przecież to kolejne kryształy.

29-01-2020

AliBardzo dobrze!!!!

29-01-2020

TomekCo to za karykatura na zdjęciu rodem z conter strike taki polski rambo bambo 😂

Rozwiń komentarze (17)