Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Uwaga! Papierosy mentolowe w środę znikną ze sklepów

5
Podziel się

W środę z półek znikną wszystkie rodzaje papierosów smakowych i mentolowych. Kto nie zrobił zapasu, może się zdziwić.

Od środy nie kupimy mentolowych papierosów.
Od środy nie kupimy mentolowych papierosów. (Forum)
bEitIBWt

Od środy nie będzie już można kupić popularnych mentoli. Z półek znikną zarówno papierosy aromatyzowane, jak i te z "klikane", z kulką umieszczoną w filtrze.

Przypomnijmy, że w październiku 2013 roku Parlament Europejski przegłosował zakaz sprzedaży papierosów mentolowych na terenie krajów Unii Europejskiej. Ustanowione wówczas przepisy wchodzą w życie 20 maja br.

Mentole znikają. Co zamiast?

Według Polskiej Izby Handlu, co trzeci papieros sprzedawany w Polsce to mentol. Ciężko uwierzyć, aby wobec braku produktu, tak wiele osób rzuciło nałóg. Część zacznie szukać alternatywy. Biznes pomyślał o tym wcześniej.

bEitIBWv
Zobacz także: Oglądaj też: Nowy pomysł na zakaz handlu. "Prezent dla białoruskich fabryk, wzrośnie szara strefa"

Na rynek trafiły specjalne, jednorazowe wkładki, które trzeba umieścić w paczce papierosów, aby te nabrały mentolowego aromatu. Produkt pojawił się pod marką "Rizzla+", o której zapewne słyszały osoby korzystające z akcesoriów do palenia, np. bibułek.

bEitIBWB

Dystrybutorem wkładek jest brytyjska firma tytoniowa Imperial Tobacco. Koszt wkładki? Od 2 do 5 zł w zależności od sklepu.

Jedną z alternatyw "mentoli" pozostają na naszym rynku e-papierosy, m.in. oferowane przez globalną markę Vype. Co ciekawe bowiem, zakaz sprzedaży mentoli nie dotyczy e-papierosów i podgrzewaczy tytoniu, takich jak np. IQOS. Te produkty nie znikną z rynku.

Jeszcze innym rozwiązaniem, po które będą mogli chcieć sięgnąć najbardziej zdeterminowani palacze, jest szara strefa.

Mentolowe papierosy znikają. Palacze szukają rozwiązań

Jako główny pomysł wdrożenia rozwiązania wymienia się ochronę zdrowia, w szczególności ludzi młodych, dla których papierosy smakowe mogą być szczególnie atrakcyjne. Papierosy smakowe i mentolowe będą od tej pory do zdobycia jedynie za pośrednictwem tzw. szarej strefy.

bEitIBWC

Jak wylicza Instytut Doradztwa i Badań Rynku Almares, już co dziesiąty przemycany papieros jest aromatyzowany. Dziś szarą strefę szacuje się na poziomie 11 proc. całego rynku wyrobów tytoniowych (dane za ostatni kwartał 2018 roku). W 2015 roku było to 18 proc.

Tymczasem okazuje się, że Polacy puszczają unijne zakazy mimo o uszu. Z badania Maison&Partners wynika, że 2/3 palaczy w Polsce nie zdaje sobie sprawy z tego, że już za chwilę nie kupi mentolowych papierosów. Ponadto, większość nie wierzy w skuteczność zakazów w walce z nałogiem.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bEitIBWD

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEitIBWW
KOMENTARZE
(5)
logiczny
rok temu
Wolę znikające rozdawnictwo i przywileje i dlatego nie mam na kogo głosować ! ;((( Zandberg, "holender" a ja cały czas czekam na darmowe mieszkania dla młodych ! ;)))
Pstryk i
rok temu
Znikły.
Uśmiechnięci ...
rok temu
Obywatele mają chodzić nawaleni metodą niderlandską.:DDD
bEitIBWX
Liberty Polan...
rok temu
Unia Faszystowska chciala tez zakazac na terenie calej Europy zakazu sprzedazy kebabow ale sie nie udalo...
alex
rok temu
dobrze że chociaż mentolowe iqos-y nie zablokowane