Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W co gra rząd i NBP? "Powinny ze sobą współgrać"

- Mamy dwa narzędzia, którymi moglibyśmy walczyć z inflacją. Myślę tutaj o polityce pieniężnej, którą realizuje RPP i NBP. Od października zeszłego roku co miesiąc rosną stopy procentowe, we wrześniu stopa referencyjna wynosiła 0,1 pkt proc., natomiast w tej chwili wynosi 5,25 proc., a za chwilę będzie to ponad 6 proc. - powiedziała w programie "Money. To się Liczy" Małgorzata Starczewska–Krzysztoszek, Wydział Nauk Ekonomicznych UW. - Z drugiej strony mamy politykę fiskalną, czy inaczej budżetową. Żeby poradzić sobie z inflacją, obie te polityki powinny ze sobą współgrać. A w tej chwili sytuację mamy taką, że polityka rządu dosypuje pieniędzy na rynku, do różnych grup społecznych, a to oznacza, że pieniądza na rynku jest coraz więcej, popyt jest coraz wyższy i wywołuje istotną presję inflacyjną - dodała.

Tagi:
62 reakcje
17
12
33
Podziel się
Komentarze (33)
zobacz więcej komentarzy (33)
KOMENTARZE
(33)
ja 3
4 tyg. temu
Nie wszystkim gospodarstwom domowym się dosypuję wręcz przeciwnie kosztem dosypywania innym np. rodzinom, osoby samotne (nie z wyboru) są okradane.
Bohdan
miesiąc temu
Zaraz gapa i inne Jastrzębie przeciągną strunę i wpędzą gospodarkę w recesję jeszcze pół roku zobaczymy co to bezrobocie beznadziejna dnia bo nie będzie za co kupić chleba . Gospodarka kręciła się dzięki tanim pieniądza .
lol
miesiąc temu
pusty pieniądz na rynku, ceny w górę, raty w górę, więc trzeba podwyżek, więc podwyższa się minimalną, żeby mieć kasę na podwyżkę trzeba podnieść ceny, socjale są na podstawie minimalnej, więc pusty pieniądz na rynku, ceny w górę, raty w górę, i tak w kółko. a pisowcy dalej w zaparte że nie ma inflacji, że jest spoko, przecież mają drukarkę więc pieniądze będą
ehhh
miesiąc temu
jedyny prawdziwy wskaźnik inflacji to wysokość podwyżek dla polityków, to jedyna grupa społeczna która zadba o to by nawet grosza nie stracić
edc
miesiąc temu
nie ma pieniedzy to sie drukuje, a inflacja... to wy placicie oni sobie wydrukuja ile im potrzeba, niedlugo maslo znowu bedzie za 6300zl jak w 1987r.
...
Następna strona