Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

W Małopolsce powstanie największa elektrociepłownia geotermalna

48
Podziel się:

W Szaflarach ma powstać największa elektrownia geotermalna w Polsce. Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku – zapowiedział na konferencji prasowej wójt Szaflar Rafał Szkaradziński.

W Szaflarach powstanie największa eletrownia geotermalna w Polsce.
W Szaflarach powstanie największa eletrownia geotermalna w Polsce. (Geotermia Podhalańska)
bELgvKdh

Pierwotnie odwiert miał mieć 5300 metrów głębokości. Zdecydowano jednak o jego pogłębieniu do 7 kilometrów.

- Jesteśmy na etapie przygotowywania się do nowego projektu odwiertu, ponieważ będzie on ostatecznie głębszy i zlokalizowany w innym miejscu, niż pierwotnie zakładano. Geolodzy znaleźli miejsce, w którym są lepsze parametry źródeł geotermalnych, dlatego będziemy musieli wykonać nowy projekt otworu wiertniczego. W dalszej kolejności będziemy zlecać wykonanie inwestycji - powiedział wójt gminy Szaflary.

Władze gminy zakładają, że wiercenie będzie można rozpocząć na początku przyszłego roku. Na razie czekają jeszcze na na decyzję Głównego Geologa Kraju, która ma potwierdzić inwestycję.

bELgvKdj
Zobacz także: Obejrzyj: PKP podsumowuje inwestycje. Dworce, tabor, intermodal i linie

- Główny Geolog Kraju i Ministerstwo Środowiska są bardzo przychylne naszemu projektowi, ponieważ na podstawie tego odwiertu poznamy strukturę geologiczną całej Niecki Podhalańskiej i na podstawie tego odwiertu zrobimy mapę 3D tego obszaru geologicznego. Będziemy także badać, ile wody można pobrać, a ile należy zatłoczyć z powrotem pod ziemię, aby nie było kiedyś takiej sytuacji, że przyszłe pokolenia będą miały problem z wodą geotermalną" - mówił Szkaradziński.

Inwestycja w Szaflarach ma zostać w całości sfinansowana z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Nie wiadomo jeszcze ile dokładnie będzie kosztować. Poprzednia wersja, z płytszym odwiertem, była szacowana na 45 mln złotych. Teraz ta kwota na pewno wzrośnie.

bELgvKdp

Woda geotermalna z przyszłego odwiertu ma zasilić sieć ciepłowniczą m.in. w Nowym Targu. Ta sama woda posłuży też do produkcji energii, potrzebnej do jej wydobycia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELgvKdK
gospodarka
wiadomości
energetyka
KOMENTARZE
(48)
qwert
2 lata temu
zeby sie nie pomylili i nie dowiercili do ropy. Dopiero byłby kłopot
Chłop że wsi
2 lata temu
Stary numer !..naciągnąć na kasę z dopłat a potem będą problemy
Realista
2 lata temu
Chwalą się przygotowaniami do inwestycji - kpina, to tak jakby zwykły kowalski chwalił się że zamiera zrobić kurs spawacza TIG bo ma dość jałmużny 4 tyś zł netto i jako spawacz zarobi 3 razy więcej a po paru latach nabytego doświadczenia jeszcze więcej. Jak się chwalić to czymś co zostało osiągnięte, ukończone, zdobyte, a nie projektem inwestycji. Kpina
bELgvKdL
tom
2 lata temu
nie wystudzajcie jądra ziemi!
Drkp
2 lata temu
Wody Polskie wystawi wam rachunek i sończy się gotermia.
...
Następna strona