Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

W trzy miesiące zablokowano wyłudzenia kredytów na kwotę 92 mln. ZBP pokazuje dane

42
Podziel się:

Związek Banków Polskich poinformował, że w II kwartale 2019 roku zablokowano ponad tysiąc prób wyłudzeń kredytów. Łączna kwota nieudanych oszustw to 92 mln złotych. A to wszystko dzięki większej liczbie zastrzeżonych dokumentów przez Polaków.

Dane ZBP przedstawił jego prezes Krzysztof Pietraszkiewicz
Dane ZBP przedstawił jego prezes Krzysztof Pietraszkiewicz (WP.PL)

Jak informuje Puls Biznesu, dokładnie zablokowanych zostało 1 tys. 122 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 92 mln złotych. Dziewięć osób próbowało oszukać banki na kwoty przekraczające 1 mln złotych. Rekordzista chciał przywłaszczyć 20 milionów złotych.

Udaremnienie wyłudzeń nie byłoby możliwe, gdyby Polacy nie zastrzegali utraconych dokumentów osobistych. "Przestępcy wykorzystują do tego kradzione i podrobione dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy. Dlatego tak ważne jest, by każdy kto utracił swoje dokumenty jak najszybciej zastrzegł je w banku – nawet jeżeli nie ma konta" – przypomniał ZBP cytowany przez Puls Biznesu.

Dane Związku Banków Polskich wskazały, że tylko w ciągu trzech ostatnich miesięcy, Polacy zastrzegli ok. 40,5 tys. dokumentów. ZBP wskazał, że jest to najwyższy wynik II kwartału od 2008 roku.

Zobacz także: Zobacz także: Kolejny rządowy program gotowy. Do wydania 14 mld zł

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz podkreślił, że zastrzeżenia skradzionych lub utraconych dokumentów są "kluczowe" dla systemu ochrony. Ocenił, że proceder wyłudzeń na skradzione, lub podrobione dokumenty to wciąż zagrożenie dla polskiej gospodarki.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy łącznie udaremniono ponad 5 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 327,8 mln złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Konwojent
3 lata temu
PKO BP zażyczyło sobie skanów dowodów osobistych konwojentów wykonujących czynności służbowe.... kilka tysięcy ludzi!!! łamią prawo śmiejąc się w oczy!!! i co?
dziw nie dziw
3 lata temu
Bez wsparcia bankowca nie ma szans na taki przekręt ................... Bank = Oszust zaufanie do banku to mit dla tych którzy próbowali i walczą z nimi o swoje POLSKA PATOLOGIA BANK PONAD PRAWEM ale powoli i oni dostają się w ręce prawa ....
Mis
3 lata temu
a jak można zastrzec możliwość brania kredytów we wszystkich bankach i parabankach?
...
3 lata temu
Wystarczy wprowadzić nowy dokument tożsamości, stricte bankowy. Taki, który nie byłby okazywany w żadnym innym miejscu i z którego dane nie mogłyby w żaden pokrętny sposób wyciec.
Alex
3 lata temu
Ciekawe jak obywatel zgłosi sprawę w sytuacji podrobionego dowodu? Np skradziono mu dane np z FB czy innego portalu , zrobiono dowód kolekcjonerski i na taki wyłudzono pożyczkę. JAk poinformować bank skoro nie utracono dowodu ale został podrobiony? Kogo będzie ścigał bank? Kogo policja? Przecież w pierwszej kolejności wezmą za fraki ofiarę oszustwa , a nie sprawcę. Takie prawo w PL.
...
Następna strona