Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Ważna informacja dla rolników. Więcej czasu na złożenie wniosków o dotację

2
Podziel się:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedłuża do 27 czerwca termin składania wniosków o dofinansowanie na modernizację gospodarstw rolnych – prekazała we wtorek ARiMR. Chodzi o rozwój produkcji prosiąt oraz nawadnianie. Refundacji podlegają m.in. koszty zakupu lub leasingu nowych maszyn.

Ważna informacja dla rolników. Więcej czasu na złożenie wniosków o dotację
ARiMR przesunęła termin składania wniosków o wsparcie finansowe na modernizację gospodarstw rolnych (East News, Adam Wysocki)

O dofinansowanie inwestycji w produkcję prosiąt mogą się ubiegać rolnicy posiadający gospodarstwo rolne o powierzchni od 1 ha do 300 ha, którego wielkość ekonomiczna wynosi od 13 tys. euro do 250 tys. euro. A także ci, którzy prowadzą dział specjalny produkcji rolnej.

Wyjątek w tym stanowią gospodarstwa osób, które wspólnie składają wniosek. W takim przypadku wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza niż 13 tys. euro, ale suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro, a po zrealizowaniu modernizacji w każdym gospodarstwie powinna osiągnąć minimum 13 tys. euro.

Rolnik, który stara się o wsparcie finansowe, musi udokumentować osiągnięcie przychodu z działalności rolniczej w wysokości przynajmniej 5000 zł. Warunek ten nie dotyczy osób, które prowadzą działalność rolniczą przez okres krótszy niż rok. "Inwestycja musi doprowadzić do osiągnięcia wzrostu wartości dodanej brutto w gospodarstwie (GVA) co najmniej o 10 proc." - informuje PAP.

Refundacje na modernizację hodowli prosiąt

Zakres inwestycji, na które można uzyskać wsparcie finansowe, jest szeroki. W przypadku rozwoju produkcji prosiąt refundacji podlegają m.in. koszty budowy, przebudowy, remontu połączonego z modernizacją budynków lub budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej, koszty budowy albo zakupu elementów infrastruktury technicznej wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej, a także koszty zakupu lub leasingu nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, w tym przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

Oprócz tego dotacją objęte są tzw. koszty ogólne, związane z przygotowaniem oraz realizacją inwestycji. To np. kwestie sporządzenia dokumentacji technicznej, czyli m.in. kosztorysów, projektów architektonicznych lub budowlanych, a także sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego oraz związane z kierowaniem robotami budowlanymi. Koszty ogólne nie mogą jednak przekroczyć 10 proc. pozostałych kosztów kwalifikowalnych.

Limit wsparcia na rozwój produkcji prosiąt wynosi 900 tys. zł, lecz w przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem, maksymalna wysokość pomocy spada do 200 tys. zł.

Wsparcie finansowe przyznawane jest w postaci refundacji 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale w przypadku gdy ubiega się o nie młody rolnik lub gdy robi to wspólnie kilku gospodarzy, poziom dofinansowania wzrasta do 60 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Dotacje dla rolników na systemy nawadniające

To nie koniec. Dofinansowanie inwestycji w nawadnianie skierowane jest natomiast do rolników posiadających gospodarstwo rolne o powierzchni od 1 ha do 300 ha. Nie zależy ono od wielkości ekonomicznej gospodarstwa, ale starający się o to wsparcie musi udokumentować osiągnięcie przychodu z działalności rolniczej w wysokości minimum 5000 zł.

Wsparcie można otrzymać na wykonanie nowego nawodnienia, ulepszenie istniejącej instalacji nawadniającej oraz ulepszenie instalacji nawadniającej wraz z powiększeniem nawadnianego obszaru. Poza tym refundacja obejmuje koszty, zakup nowych maszyn i urządzeń wykorzystywanych do nawadniania w gospodarstwie, budowy albo zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnych do nawadniania, a także wykonania ujęć wody.

Maksymalnie na ten cel można otrzymać 100 tys. zł. Wsparcie przyznawane jest w postaci refundacji 50 proc. kosztów kwalifikowanych lub 60 proc., jeżeli o środki finansowe ubiega się młody rolnik.

Zainteresowani pomocą będą mogli składać wnioski jednocześnie w obu obszarach. Dokumenty przyjmować będą biura powiatowe i odziały regionalne ARiMR. Dokumenty będzie można składać osobiście, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP, a także wysyłać rejestrowaną przesyłką w placówce Poczty Polskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Hbhjj
miesiąc temu
Rolnicy bójcie się jak Ukraina wejdzie do uni. Teraz są spichlerzem europy jak wejdą do uni, dostaną nowoczesne maszyny i nie będzie im szło narzucić cła, to zaleją europę tanią żywnością. Niewielu naszych rolników to przetrwa.
dsvds
miesiąc temu
Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku, ale nie tak jak w Polskim Ładzie, gdzie to nic nie dało ludziom przedsiębiorczym, a wręcz zabrało. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.