Notowania

100 dni premier kopacz
07.01.2015 18:10

100 dni premier Kopacz. Ważna data dla terminalu LNG oraz 360 mln dla serniorów

Premier Ewa Kopacz, podsumowała w środę sto dni rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Terminal LNG w Świnoujściu ma ruszyć w lipcu - zapowiedziała w środę premier Ewa Kopacz, pytana na konferencji prasowej o tę inwestycję. Poinformowała również na realizację programu Senior-WIGOR, którego celem jest wsparcie samorządów w opiece nad osobami starszymi, zaplanowano na lata 2015-2020 ok. 360 mln złotych. Program ma ruszyć w tym roku. Poruszono także temat ordynacji podatkowej, rozwiązań prorodzinnych oraz wydatków na obronność.

Aktualizacja godz. 21:15

Podczas konferencji podsumowującej 100 dni jej rządu premier została zapytana, dlaczego nie wspomniała o gazoporcie w Świnoujściu, który - jak mówił dziennikarz - ma ruszyć w połowie roku. _ Gazoport w lipcu _ - odparła premier.

Dotychczas przedstawiciele rządu deklarowali, że gazoport będzie zdolny do komercyjnego odbioru skroplonego gazu w 2015 r., po odbiorach technicznych. Nie podawali jednak dokładniejszego terminu.

Terminal LNG w Świnoujściu pozwoli na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc.

Pierwotna umowa przewidywała oddanie go do eksploatacji 30 czerwca 2014 r., ale już w 2013 r. wiadomo było, że tak się nie stanie. Jako główną przyczynę wskazywano falę bankructw w polskim sektorze budowlanym w 2012 r. We wrześniu 2013 r. operator terminalu spółka Polskie LNG podpisała z wykonawcą aneks, sankcjonujący opóźnienie przy jednoczesnym podniesieniu wartości kontraktu o 67 mln euro.

Na początku grudnia 2014 r. PGNiG zawarło z Qatargas dodatkowe porozumienie do umowy sprzedaży skroplonego gazu ziemnego z czerwca 2009 r., dotyczące dostaw do Świnoujścia w 2015 r. Według polskiej spółki, jeśli w 2015 r. nie będzie mogła odebrać zakontraktowanego gazu, to Qatargas sprzeda go na wolnym rynku, a PGNiG wyrówna Katarczykom różnicę w cenie w stosunku do kontraktu z 2009 r.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/192/m326592.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sto-dni-rzadu-ewy-kopacz-to-sukces-czy,35,0,1687075.html) *Sto dni rządu Ewy Kopacz to sukces czy porażka? * Koalicja chwali realizację expose, opozycja wytyka milczenie i brak działań w konkretnych sprawach.

Zgodnie z pierwotnymi ustaleniami kontraktu, od stycznia 2015 r. PGNiG miało sprowadzać z Kataru gaz w formule _ take or pay _. Oznacza to, że za gaz trzeba zapłacić niezależnie od tego czy się go odbierze czy nie. Umowa opiewała na 1,3 mld m sześc. gazu rocznie przez 20 lat.

Łączne koszty projektu budowy terminalu LNG w Świnoujściu szacowane są na niemal 3 mld zł. Finansowanie pozyskano z kilku źródeł: dotacji unijnych (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko - 839,4 mln zł oraz Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej - 220 mln zł). Pozostałe środki to kapitał własny operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System oraz kredyty z EBI oraz EBOiR.

360 mln na opiekę nad osobami starszymi

Program przewiduje finansowe wspieranie jednostek samorządu terytorialnego: gmin, powiatów oraz samorządów województw - w zakresie tworzenia i prowadzenia Dziennych Domów _ Senior-WIGOR _ oraz Klubów _ Senior-WIGOR _. Zapowiedź działań na rzecz tworzenia takich placówek premier przedstawiła w expose.

W 2015 roku ma powstać 100 takich miejsc - poinformowała w środę Kopacz. Dodała, że program ma zostać przyjęty w II kwartale roku.

Celem programu, który jest obecnie w konsultacjach społecznych, jest zapewnienie wsparcia seniorom m.in. poprzez umożliwienie korzystania z oferty opiekuńczej, aktywizującej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej oraz prozdrowotnej, w tym z podstawowych usług rehabilitacji ruchowej.

Placówki - jak czytamy w uzasadnieniu projektu - mają powstawać w pierwszej kolejności w gminach wiejskich lub miejsko-wiejskich, w których brak jest infrastruktury pomocy społecznej, wyłączając ośrodki pomocy społecznej. Program obejmie swoim zasięgiem wszystkie województwa; udział jednostek samorządu w nim ma charakter dobrowolny.

Tworzenie dziennych domów lub klubów dla seniorów polegać będzie - w myśl projektu - na adaptacji lub remoncie już istniejących obiektów albo ich części i realizacji usług w zakresie dostosowanym do potrzeb seniorów. Dotacja na utworzenie placówki może wynosić do 80 proc. kosztu realizacji zadania, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. Dotacja na utworzenie placówek nie obejmuje kosztów wyposażenia oraz środków na prowadzenie działalności bieżącej.

Jednorazowo rocznie kwota dotacji kosztów wyposażenia dla Domów nie może przekroczyć 50 tys. zł, a w przypadku Klubów - 25 tys. zł. Dotacja na działalność bieżącą placówek uruchomionych w ramach Programu wynosić będzie do 1/3 faktycznego kosztu utrzymania na jednego uczestnika miesięcznie, jednak nie więcej niż 200 zł w Domu oraz nie więcej niż 150 zł w Klubie. Działalność bieżąca placówek finansowana będzie z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz odpłatności osób starszych.

Program Senior-Wigor ma stanowić uzupełnienie działań realizowanych w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. W 2016 r. planowana jest ocena Programu na podstawie doświadczeń z realizacji w 2015 r.; wnioski z ewaluacji mają posłużyć do ewentualnych modyfikacji Programu.

W Polsce od kilkunastu lat obserwowany jest proces zmiany struktury demograficznej i rosnący udział osób starszych w populacji. Według danych GUS, już teraz osoby powyżej 65. roku życia stanowią ok. 15 proc. ludności kraju.

Nowe rozwiązania prorodzinne, wydatki na obronność i założenia do nowej ordynacji podatkowej

Kopacz mówiła, że w konsultacjach są już projekty dwóch ustaw dotyczące polityki prorodzinnej, które na początku lutego trafić mają do Sejmu. Pierwszy z nich opierający się na zasadzie _ złotówka za złotówkę _ dotyczyć będzie rodziców pobierających zasiłki i przekraczających próg dochodowy. Jak mówiła szefowa rządu, dzięki tej zasadzie rodziny, które przekraczają próg dochodowy a korzystają z pomocy społecznej, nie stracą całości zasiłku, a będzie im odliczana od niego kwota, o którą próg zostanie przekroczony.

Drugi to projekt ustawy o świadczeniach rodzicielskich, którego rozwiązania przewidziano dla wszystkich rodziców - także dla _ studentek, rolniczek i dla osób pracujących na umowach o dzieło _. Szefowa rządu mówiła, że osoby, które obejmie działanie tej ustawy, otrzymają po 1000 zł miesięcznie na dziecko przez rok. Przy większej liczbie dzieci kwota ta ma zostać stosownie zwiększona.

Kopacz zapowiedziała także, że projekt ustawy podnoszącej wydatki obronne do poziomu co najmniej 2 proc. PKB począwszy od 2016 r. będzie gotowy w I kwartale 2015 r. _ Rząd przygotowuje projekt ustawy i ten projekt będzie na pewno w pierwszym kwartale tego roku _ - zadeklarowała. Dodała, że w 2014 r. resort obrony wydał 99,5 proc. środków zaplanowanych na wydatki modernizacyjne, co daje kwotę 8,27 mld zł. Podkreśliła, że jest to 26 proc. budżetu obronnego i najwyższy wskaźnik w historii Sił Zbrojnych RP.

Premier zadeklarowała, że założenia do projektu nowej ordynacji podatkowej pojawią się wcześniej, niż było to początkowo planowane, czyli jeszcze przed marcem. - _ Nowe przepisy podatkowe mają być przede wszystkim jasne, precyzyjne i przyjazne dla uczciwych podatników _ - powiedziała premier. _ Kodeks będzie się wiązał również z długim vacatio legis, ale wprowadzenie nowej ordynacji podatkowej musi się też wiązać z całą masą przepisów przejściowych. Przepisy przejściowe muszą być wprowadzone systematycznie, nie można wprowadzać chaosu i bałaganu _ - zaznaczyła.

Kopacz zapowiedziała także, że w tym roku zostanie wprowadzony system e-podatki, dzięki któremu każdy będzie miał łatwy dostęp do swojego konta podatnika. Poinformowała, że do końca stycznia rząd zaprezentuje program poprawiający jakość obsługi przez urzędników.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: 100 dni premier kopacz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz