Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

170 milionów dolarów za obraz. To jedno z najdroższych dzieł sztuki

0
Podziel się:

To jedno z najdroższych dzieł sztuki. Drożej zlicytowano tylko obraz Picassa.

170 milionów dolarów za obraz. To jedno z najdroższych dzieł sztuki
(Wikipedia)

"Akt leżący" (Nu Couché) Amadeo Modiglianiego stal się jednym z najdroższych dzieł sztuki. Obraz włoskiego malarza sprzedano wczoraj w Nowym Jorku za ponad 170 milionów dolarów.

Dzieło Modiglianiego zlicytowano w domu aukcyjnym Christie's. Sprzedająca była Laura Mattioli Rossi - córka znanego włoskiego kolekcjonera sztuki Gianniego Mattioli.

Organizatorzy aukcji gwarantowali jej kwotę 100 milionów dolarów. Ostatecznie dzieło sprzedano o 70 milionów 400 tysięcy dolarów drożej. Obraz kupił anonimowy nabywca z Chin, który licytował przez telefon.

Amadeo Modigliani namalował "Akt leżący" na przełomie 1917 i 1918 roku. Rok później próbował sprzedać ten obraz wraz z całą zawartością paryskiego studia za równowartość obecnych 4700 dolarów. Potencjalni nabywcy nie byli jednak w stanie zebrać takiej kwoty.

Osiągnięta wczoraj suma ponad 170 milionów dolarów jest drugą najwyższą w historii licytacji dzieł sztuki. Drożej sprzedano jedynie obraz Picassa "Kobiety z Algieru", który w maju tego roku osiągnął cenę 179 milionów dolarów.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)