Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

25 lat od planu Balcerowicza. Terapia szokowa

0
Podziel się:

Ze względu na gwałtowność przemian, plan Balcerowicza jest określany mianem "terapii szokowej".

25 lat od planu Balcerowicza. Terapia szokowa
(Michal Dyjuk/REPORTER)

Plan wciąż budzi spore kontrowersje. Nie tylko wśród ekonomistów, ale także zwykłych ludzi.

Dziś mija ćwierćwiecze od czasu wprowadzenia planu Balcerowicza. Tak nazwano program reform, który był odpowiedzią na poważne problemy, z którymi borykała się wówczas polska gospodarka.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek przypomina, że lista problemów, z którymi postanowił się zmierzyć ówczesny wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz była długa.

Konieczne było między innymi zlikwidowanie hiperinflacji, ustabilizowanie gospodarki i przejście z gospodarki centralnie sterowanej do rynkowej. Ze względu na gwałtowność przemian, plan Balcerowicza jest określany mianem "terapii szokowej". Monika Kurtek ocenia, że bez planu Polsce groziła zapaść gospodarcza.

W ramach planu umożliwiono między innymi bankructwo nierentownych przedsiębiorstw państwowych, zakazano finansowania deficytu budżetowego przez Narodowy Bank Polski i uniemożliwiono emisję pieniędzy bez pokrycia.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/m285170.jpg ) ] (http://nauka.money.pl/artykul/mija-25-lat-od-planu-balcerowicza-poznaj,252,0,1676796.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Mija 25 lat od "planu Balcerowicza" Najbliższe dni mogą zdecydować o latach - mówił wtedy posłom wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Miał rację.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/m278098.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prognozy-gospodarcze-na-2015-rok-eksperci,231,0,1655015.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polsce grozi trwałe spowolnienie gospodarcze? Eksperci apelują o reformy. Według jesiennej prognozy w tym roku polski PKB urośnie o 3 proc., podczas gdy wiosną zapowiedzi wskazywały 3,2 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/m190327.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/balcerowicz;mowi;o;polsce;jako;republice;bananowej,250,0,1566202.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Balcerowicz o Polsce: republika bananowa Były szef NBP podkreśla, że w nagranej rozmowie Marek Belka i Bartłomiej Sienkiewicz dopuszczają się czegoś nieznanego w krajach o wyższej kulturze politycznej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)