Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

300+ nie dla dzieci z domu dziecka. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u minister

63
Podziel się:

Wychowankowie nie są uwzględnieni w zapowiedzianym programie 300+.

Rzecznik Praw Obywatelskich zabiega o objęcie dzieci z państwowych domów dziecka programem 500+
Rzecznik Praw Obywatelskich zabiega o objęcie dzieci z państwowych domów dziecka programem 500+ (Bartlomiej Magierowski/EastNews.)

Podopieczni domów dziecka nie otrzymują pomocy w postaci 500+. Zdaniem resortu już obecny koszt utrzymania dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej jest zbyt wysoki. Teraz okazuje się, że nie łapią się również na program 300+.

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, ponownie zwrócił się do minister Rafalskiej o niedyskryminowanie dzieci z domów dziecka – dowiedziało się "Radio Zet".Jak argumentuje RPO, dzieci te od początku są w trudniejszej sytuacji, a dodatkowe pieniądze byłyby inwestycją w ich naukę i przeszłość.

Rzecznik zabiega o objęcie dzieci z państwowych domów dziecka programem "Rodzina 500+" już od paru lat. W 2016 r. przedstawił ten problem w wystąpieniu generalnym do minister Elżbiety Rafalskiej.

Jego zdaniem wykluczenie z tej formy wsparcia jest niesprawiedliwe. Bo gdyby sąd opiekuńczy wskazał tym dzieciom rodzinę zastępczą (czyli rodzinną pieczę zastępczą), to dodatkiem byłyby objęte. W domu dziecka (instytucjonalnej pieczy zastępczej) pomocy nie dostają - argumentuje.

Zobacz także: Wicepremier Beata Szydło o nowych projektach socjalnych:

- Nie sposób przejść obojętnie wobec faktu, iż sytuacja dzieci wychowywanych w instytucjonalnej pieczy zastępczej po raz kolejny nie ulegnie poprawie. Dzieci te wyłączone już bowiem zostały z systemu zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny (w tej sprawie RPO wystąpił do Ministerstwa już w marcu) – mówił RPO już dwa lata temu.

- Dodatek 500+ jest przyznawany na wydatki związane z zaspokojeniem potrzeb życiowych i wychowywaniem dzieci. Niewątpliwie wykształcenie i przygotowanie do życia dzieci wiąże się z dużym obciążeniem finansowym dla rodziców, lecz w przypadku dzieci pozbawionych pieczy i wsparcia rodziców bariery ekonomiczne także stanowią istotne ograniczenie w realizacji życiowych planów i uniemożliwiają młodym ludziom lepszy start – argumentował Rzecznik.

Zapowiedź wprowadzenia kolejnej formy wsparcia, tym razem w postaci dodatku 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego dziecka do 18 roku życia, stało się dobrą okazją, aby znów zainterweniować w sprawie tych dzieci.

Zdaniem Agnieszki Jarzębskiej z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich nieobjęcie dzieci z domów dziecka tego typu pomocą to dyskryminacja. -- Nie znajdujemy racjonalnego uzasadnienia dla takiego różnicowania w dostępie do tej formy pomocy -- mówiła na łamach Radia Zet.

Ile będzie kosztował program wyprawek szkolnych dla każdego ucznia? Jak wynika z danych GUS, w roku szkolnym 2016/2017 w naszym kraju mieliśmy prawie 5 milionów uczniów (4 952 219).

300 zł dla każdego ucznia daje więc łączną kwotę ponad 1 mld 485 mln zł. Do tego dojdą z pewnością wydatki na obsługę programu, związane m.in. z wydawaniem pieniędzy, rozliczeniem czy raportowaniem. Łącznie praktycznie 1,5 miliarda złotych rocznie. 300+ ma być wypłacane od września 2018 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(63)
Pytam
6 lat temu
Czy RPO Bodnar ma obywatelstwo polskie
Katarzyna
6 lat temu
A co z dziećmi uczącymi się w szkołach i studiujących, na które nie przysługują ani zasiłki rodzinne, ani 500+, jak również dodatek 300+. Dodatkowo nie przysługują alimenty ze względu na kryterium z FA, a brak możliwości ściągalności długu. To nie są dzieci? Jakoś dla matki która samotnie wychowuje dzieci i zarabia przykładowo około 2.200, to nadal muszą być jeszcze dzieci, które trzeba utrzymywać. Szkoda, że Państwo Polskie nie dostrzega takich rodzin.
ZZZZZZZZ
6 lat temu
gdzie był bodnar jak PO dzwigało vat na ubranka , i guzik dał komukolwiek ten bodnar to człowiek PO
Tomek
6 lat temu
A tak po za tym nie powinno być czegoś takiego jak 500 plus na drugie dziecko. albo na każde albo wcale taktywne obiecywali
tomek
6 lat temu
jak czytam te wszystkie artykuły o tym 500 plus itd to odnoszę wrażenie ze pis musi mieć dobre pomysły. aby jak najwięcej zgarnąć do siebie proszę w kolejnych wyborach zagłosować z rozsądkiem. bo te premie które niby mają oddać ale kto to sprawdzi czy oddali pewnie ludzie pis
...
Następna strona