Notowania

włochy
01.03.2016 07:06

5 mln euro oszczędności w Pałacu Prezydenckim w Rzymie

O 5 milionów euro mniejsze były w zeszłym roku wydatki Pałacu Prezydenckiego we Włoszech - wynika z najnowszego raportu. To kolejny rok polityki oszczędności w gigantycznej, jak się podkreśla, instytucji, zatrudniającej ponad 1700 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/RICCARDO ANTIMIANI)

Media, analizując te dane, zwracają uwagę na kontrast, w jakim pozostaje skromność obecnego prezydenta Sergio Mattarelli i wielkość pałacu na rzymskim Kwirynale.

Wszystkie wydatki na utrzymanie urzędu prezydenta oraz jego okazałej, historycznej siedziby, ponad 30 biur i służb oraz armii pracowników wynoszą prawie 230 milionów euro rocznie. To dwa razy więcej, jak się zauważa, niż utrzymanie Białego Domu i Pałacu Elizejskiego.

Politykę zaciskania pasa w Pałacu Prezydenckim rozpoczęto przed kilkoma laty, w szczycie kryzysu finansów publicznych we Włoszech, gdy media ujawniły, że i tam dochodzi do przypadków szastania pieniędzmi.

Urzędujący od ponad roku Sergio Mattarella na początku swej kadencji zapowiedział, że znaczną część okazałego XVI-wiecznego pałacu, wcześniej siedziby papieży, udostępni zwiedzającym. Prezydent postanowił, że będzie to "muzeum otwarte dla wszystkich obywateli".

Dwukrotnie zwiększono teren pałacu, który można zwiedzać. Dzięki temu turyści podziwiają bogate zbiory dzieł sztuki w dziesiątkach komnat, które były dotychczas niedostępne.

Budżet pałacu głowy państwa bardzo obciąża również wielka podrzymska rezydencja w Castelporziano, która próbuje choć częściowo zarobić na siebie. I tak na przykład na 50 tysięcy euro szacuje się roczne wpływy uzyskiwane ze sprzedaży okazów dzikiej fauny, znajdującej się na teranie tamtejszego rezerwatu. Są to przede wszystkim dziki.

Tagi: włochy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz