Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Elżbieta Rafalska: 3 mln 820 tys. dzieci objętych programem 500+

Elżbieta Rafalska: 3 mln 820 tys. dzieci objętych programem 500+

Fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

3 mln 820 tys. dzieci do 18 lat w Polsce objętych jest wsparciem z programu Rodzina 500+ - poinformowała w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Do rodzin trafiło 19 mld złotych.

Elżbieta Rafalska oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podsumowali w poniedziałek na konferencji prasowej działanie programu Rodzina 500+ na Mazowszu.

Rafalska poinformowała, że do polskich rodzin trafiło 19 mld złotych, a świadczeniem jest objętych 3 mln 820 tys. dzieci. Zwróciła uwagę, że w 1,5 miliona przypadków świadczenie trafia na pierwsze dziecko, z czego 699 tys. do jedynaków. - Natomiast rodzin, które mają dziecko niepełnosprawne i korzystają z podwyższonego kryterium dochodowego, jest 128 tys. - podkreśliła.

Jak zaznaczyła, wprowadzenie programu 500+ nie spowodowało gwałtownej dezaktywizacji kobiet. - Już na pewno wiemy, że nie ma żadnego dramatu, jeżeli chodzi o sytuację na rynku pracy, który był podnoszony, jaka to dezaktywizacja nie nastąpi. W naszych danych nie są zauważalne takie niebezpieczne tendencje - powiedziała minister. Dodała, że program znalazł odzwierciedlenie we wzroście liczby urodzeń.

Rafalska podkreśliła, że program 500+ przyczynił się do istotnego zmniejszenia ubóstwa wśród dzieci i młodzieży. Zauważyła, że zmniejszyła się liczba rodzin, które występują o pomoc do ośrodków pomocy społecznej. - Zmniejszyła się ilość zasiłków okresowych, zmniejszyła się liczba zasiłków celowych. Zmienił się profil klienta pomocy społecznej. Częściej to osoby starsze, bezrobotne, w mniejszym stopniu rodziny wielodzietne, tak jak wcześniej bywało - wyliczała.

- Spadło też zainteresowanie programem dożywiania dzieci. Być może te rodziny, które przez wiele lat korzystały z obiadów, dzisiaj same przygotowują posiłki - stwierdziła.

Rafalska zwróciła uwagę, że stosunkowo niewiele świadczeń jest wypłacanych w formie rzeczowej. - W Poznaniu, jak poinformował mnie na spotkaniu wiceprezydent, przeprowadzono 116 wywiadów środowiskowych i nie dokonano ani jednej zamiany, czyli żadnej rodzinie nie zamieniono pomocy pieniężnej na pomoc rzeczową. A więc te obawy, które były tak mocno podnoszone, zupełnie nie znajdują potwierdzenia. Jeżeli już są, to są incydentalne i stanowią 0,03 proc. - mówiła minister.

Jej zdaniem rząd przekazał odpowiednie środki samorządom na program 500+. - Co pozwoliło zatrudnić samorządom 5 tys. 200 osób do obsługi tego zadania - mówiła. Dodała, że to mniej niż prognozowano.

Jak wyjaśniała minister, w czasie konsultacji z ośrodkami pomocy pojawiły się sugestie ujednolicenia terminów wniosków o świadczenia rodzinne i wychowawcze. - Trzeba będzie te terminy zrobić jednakowe, ponieważ te rodziny, które korzystają z kryterium dochodowego, to też te rodziny, które korzystają z zasiłków rodzinnych. Wydłużymy ten termin, prawdopodobnie zaproponujemy dwumiesięczny okres na wydawanie decyzji - wyjaśniała.

Sipiera powiedział, że w ramach 500+ na Mazowszu udało się wypłacić 2,75 mld zł. Zwrócił uwagę, że świadczeniem objętych jest 552,5 tys. dzieci, z czego w 198 tys. przypadków świadczenie wypłacane jest na pierwsze dziecko.

Jak mówił, na Mazowszu złożono 436,2 tys. wniosków o świadczenie 500+, z czego 27 proc. drogą elektroniczną. Zaznaczył, że ze świadczenia korzysta 56 proc. uprawnionych dzieci.

Paweł Żebrowski, PAP

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Seba
2017-07-08 22:20
Jaka dobra babcia. Dobrze jest tak wydawać nie swoje pieniądze? Rozwalacie to, co poprzednia ekipa wypracowała a i to jest za mało. Trzeba podwyżek- (najbliższa benzyna o 50 gr drożej), żeby tę kasę jakos uzbierać. Dacie 500 weźmiecie 600. "dobre pany'
gosc1066
2017-03-09 15:05
Czy pani minister rozumie podstawy ekonomi politycznej? Dlaczego dają ludziom RYBE a nie WEDKE ?
Za rok skończą się pieniądze w budżecie i co wtedy dacie tym dzieciom, rodzinom ? Igrzyska ?
Mimo wszystko niestety od ministrów wymaga się myślenia .
pullmann
2017-03-08 14:02
Posłużmy się logiką - 0+ to źle... 500+ to dobrze....zatem 1000+ jeszcze lepiej.. Czyli 5000+ to super...a 10 000+ to już będziemy Szwajcarów zatrudniać jako pomoc domową. No tak wynika z logiki rządowej.
Pokaż wszystkie komentarze (69)