Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Program 500+. Większość środków wydano na bieżące potrzeby

20
Podziel się

Obligacje Skarbu Państwa, w szczególności program adresowany do rodzin pobierających świadczenia z Programu Rodzina 500 plus, póki co cieszą się śladowym zainteresowaniem.

Program 500+. Większość środków wydano na bieżące potrzeby
(Leszek Szymański)
bDJlhPMB

Pierwszy rok obowiązywania programu 500 plus raczej nie przełożył się na wzrost oszczędności Polaków czy wzrost naszej skłonności do oszczędzania. Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak mówi Marcinkowska, jeżeli spojrzeć na dane finansowe, to trudno będzie znaleźć argument przemawiający za tym, że zaczęliśmy więcej oszczędzać.

- Przyrost depozytów w bankach rzeczywiście odnotowano, ale to tempo jest identyczne jak rok wcześniej. Jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne ten przyrost jest nawet słabszy niż rok wcześniej - powiedziała prof. Marcinkowska.

bDJlhPMD

Je zdaniem, także obligacje Skarbu Państwa, w szczególności program adresowany do rodzin pobierających świadczenia z Programu Rodzina 500 plus, póki co cieszą się śladowym zainteresowaniem, bowiem zaledwie 0,02 proc. kwoty wypłaconej rodzinom, zostało przeznaczone na zakup tych obligacji.

- Choć trzeba przyznać, że ten program obligacji jest na rynku relatywnie od niedawna, toteż być może jeszcze nie wszyscy potencjalnie zainteresowani już zdążyli poczynić kroki, żeby zakupić te obligacje - dodała. Z drugiej strony - jej zdaniem - obligacje w ramach tego programu jakkolwiek bardziej atrakcyjne jeśli chodzi o oprocentowanie, mogą być odbierane trochę niekorzystnie z uwagi na termin wykupu.

- Oferowane są bowiem obligacje o terminie 6- i 12-letnim. Polacy nie lubią jeszcze myśleć o odkładaniu kwot na długie terminy, toteż niewykluczone, że część środków z 500 plus+ faktycznie zostało przeznaczonych na zakup obligacji, ale tych krótszych, chociażby rocznych - zaznaczyła.

Według niej przez pierwszy rok obowiązywania programu większość środków została wydana na bieżące potrzeby i na poprawienie podstawowej sytuacji materialnej. Potwierdzają to - jej zdaniem - dane GUS przedstawiające dynamikę sprzedaży detalicznej, w których widać bardzo istotny wzrost w szczególności w takich kategoriach jak meble, rtv, agd, kosmetyki i żywność.

bDJlhPMJ

- Myślę, że gros rodzin wydatkowało te pieniądze na zaspokojenie tych pierwszych potrzeb. W tych rodzinach, które już są w znacznym stopniu zabezpieczone materialnie myślę, że w dalszych etapach może pojawić się pomysł, żeby te środki odłożyć - oceniła.

W tym przypadku - zdaniem prof. Marcinkowskiej - jest wielka rola banków, ale też innych instytucji finansowych, aby dotrzeć do tych osób z właściwą ofertą. Przede wszystkim z uświadamianiem jak bardzo ważne jest oszczędzanie, w tym systematyczne oszczędzanie" - podkreśliła dyrektor Instytutu Finansów UŁ.

bDJlhPNe
Źródło:
KOMENTARZE
(20)
Sodekso
4 lata temu
Proponuje pani Marcinkowskiej podjć pracę za 2tys netto i oszczędzać systematycznie z tej kwoty. Mize wtedy zrozumie, ze pisze bzdury
importexportk...
4 lata temu
"... jak bardzo ważne jest oszczędzanie, w tym systematyczne oszczędzanie" - podkreśliła dyrektor Instytutu Finansów To tak jak by grubas pouczał głodujących że nie powinni dużo jeść bo to dobre dla zdrowia. Hipokryzja na poziomie Everestu.
Mama
4 lata temu
A to co oni myśleli że zwykli ludzie oszczędzać będą z czego nie zarabiamy jak ci na stołkach to logiczne że te pieniądze pójdą na bieżące wydatki a co do ustawy tak to powinnizmienić przy 1 dziecku dlaczego matka jednego dziecka ma nie dostać tej kwoty a ci co zarabiają po kilka tyś dostają na 2 i kolejne te pieniądze oni i tak wystarczająco zarabiają ich stać na wszystko a ja się cieszę że mam pełną lodówkę i rachunki zapłacone a oni myślą gdzie na wakacje jechać do bani to wszystko
bDJlhPNf
Zorientowany
4 lata temu
No przecież to są pieniądze na dzieci a nie na odkładanie. Co w tym dziwnego. No chyba, że banki chciały te pieniądze na zabawę w instrumenty pochodne, czyli zakłady. A ludziom daliby marne oprocentowanie
Bez sensu
4 lata temu
Gadaja glupoty. Kazdy robi co moze. Jedni kupili auto bo tego potrzebowali moze za to zaczeli jezdzic uberem i zarabiac. Innie kupili inne rzeczy. Jeszcze inni odlozyli. Glupie podsumowania...
...
Następna strona