Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

500+ tylko dla zaszczepionych. Chcą zmian w rządowym programie

311
Podziel się:

Liczba dzieci zaszczepionych przeciwko odrze po raz pierwszy w historii spadła poniżej bezpiecznego poziomu, a do Sejmu wpływa projekt obywatelski zakładający likwidację obowiązku. Groźba powrotu śmiertelnych chorób staje się realna.

500+ tylko dla zaszczepionych. Chcą zmian w rządowym programie
(MediaforMedical/Andrea Aubert/EAST NEWS)

Rząd nie odrzucił obywatelskiego projektu zakładającego likwidację obowiązku szczepień i skierował go do prac w komisjach. Tymczasem tylko w ciągu 12 miesięcy liczba zachorowań np. na odrę w Europie zwiększyła się blisko trzykrotnie. Jak wynika z danych Europejskiego Centrum Przeciwdziałania Chorobom (ECDC), aż 9 na 10 chorych nie było zaszczepionych.

W odpowiedzi na coraz większą liczbę osób, które decydują, żeby nie szczepić dzieci, opozycja chce aby uzależnić wypłaty 500+ od szczepień – pisze "Super Express". Podobne rozwiązanie funkcjonuje np. Australii. Dzięki niemu tamtejszy rząd walczy z lawinowo rosnącym ruchem antyszczepionkowym.

Prócz bodźca ekonomicznego, pojawiają się również propozycje, ale nieszczepione dzieci nie miały dostępu do publicznych przedszkoli. Pojawił się już nawet obywatelski projekt umożliwiający takie rozwiązanie.

Brak szczepień to nie tylko powrót chorób, wydawałoby się, już opanowanych, realne zagrożenie wystąpienia epidemii, ale również poważne koszty dla państwa. Według szacunków money.pl, epidemia kosztowałaby nawet pół miliarda złotych rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(311)
anna
10 miesięcy temu
ludzie nie szczepcie sie!!!! to sie nigdy nie skonczy.. big pharmy znalazly łątwy sposob na zarobek a ''Rżyąd światowy'' znalazł sposób na depopulacje ludności....
ja
10 miesięcy temu
Szaleją z tymi szczepieniami !tylko rano włączysz telewizor to gadanie o szczepieniach .Dosyć już tej gadaniny !!!!
raf
rok temu
500+ dla pracujacych rodzicow.
Dyletant
rok temu
Jestem przeciwnikiem rozdawnictwa, nie jestem "antyszczepionkowcem" - ALE - co to za pomysły - teraz tylko dla tych co zaszczepieni - za chwilę dla tych co należą do właściwej organizacji, a może tylko z zaświadczeniem od proboszcza... od sołtysa... To jest ta wolność o której wszyscy mówią. Jeżeli ktoś się zaszczepił to nie musi się przecież obawiać niezaszczepionego - chyba że ta szczepionka to ściema...
Ziutek
4 lata temu
Albo 500+ albo szczepienie dzieci chcę aby moje dzieci były bezpieczne w przedszkolu
...
Następna strona