Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świadczenie 500+ tylko na rok. Po tym terminie możesz mieć przerwę w wypłacie

270
Podziel się

Urzędnicy przypominają, że jeśli wniosek nie będzie złożony w sierpniu, nie ma gwarancji ciągłości otrzymywania wsparcia.

Świadczenie 500+ tylko na rok. Po tym terminie możesz mieć przerwę w wypłacie
(Bartosz Wawryszuk)
bDXWIJhh

Od wtorku, 1 sierpnia, będzie można składać wnioski o przyznanie świadczenia z programu 500+ na kolejny rok. Musi to zrobić każdy, kto chce dalej otrzymywać po 500 zł na dziecko. Urzędnicy przypominają, że jeśli wniosek nie będzie złożony w sierpniu, nie ma gwarancji ciągłości otrzymywania wsparcia.

- Od 1 sierpnia wszystkie osoby, które dotąd brały świadczenie wychowawcze i chcą dalej je otrzymywać, muszą złożyć nowy wniosek. Przyznawanie świadczenia nie jest z urzędu, nie jest z automatu. Jeżeli ktoś tego wniosku nie złoży na nowy okres zasiłkowy, może nie otrzymać już świadczenia - ostrzega minister Elżbieta Rafalska.

Wniosek o świadczenie 500+ należy składać każdego roku, bo prawo do wsparcia ustalane jest na rok - od 1 października do 30 września roku następnego. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze, okres jest dłuższy - rozpoczął się wcześniej, 1 kwietnia 2016 roku, kiedy program "Rodzina 500+" oficjalnie wystartował. Wydłużono go, by nie trzeba było składać wniosków dwukrotnie w ciągu tego samego roku. Dotychczas wydane decyzje obowiązują do 30 września.

bDXWIJhj
Zobacz także: Rok programu Rodzina 500+. Jakie zmiany nas czekają?

Minister Rafalska przypomina, że nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 października.

- Wnioski możemy składać od 1 sierpnia. Jeżeli złożymy go do końca sierpnia, to możemy liczyć, że nie będzie przerwy w płatności, że wypłata nastąpi w październiku. Jeżeli złożymy we wrześniu, to wypłata może nastąpić do końca listopada. Jeżeli złożymy w październiku, to wypłata nastąpi do końca grudnia. Natomiast jeżeli będziemy składać wniosek dopiero w listopadzie, to może się tak stać, że nie dostaniemy zaległego świadczenia za październik, a więc naprawdę musimy o tym pamiętać, aby w sierpniu bądź we wrześniu składać ten wniosek. W ostateczności do końca października - wyjaśniała minister.

bDXWIJhp

Co, jeśli złożenie wniosku nastąpi później niż w październiku? Prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Już ponad 29 mld zł trafiło do rodzin

W ramach programu 500+ przysługuje świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Świadczenie wychowawcze nie jest liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, m.in. z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych.

bDXWIJhq

Według najnowszych wyliczeń MRPiPS wsparciem z rządowego programu w czerwcu objętych było już ponad 3,98 mln dzieci do 18 lat. Do ponad 2,6 mln rodzin (w tym około 380,5 tys. rodzin wielodzietnych) trafiło w sumie 29,2 mld zł.

Ważny czas nie tylko dla 500+

Od 1 sierpnia można składać wnioski także o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres. Wchodząca 1 sierpnia w życie ustawa ujednoliciła okresy zasiłkowe dla tych świadczeń oraz dla 500+.

- Ujednoliciliśmy terminy składania wniosków o świadczenia dla rodzin. To ułatwienie dla rodziców oraz samorządów. Rodzice będą mogli jednocześnie złożyć wnioski o różne świadczenia. Urzędy zajmą się kompleksowo wsparciem rodziny - podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

bDXWIJhr

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć bezpośrednio w gminie, wysłać pocztą tradycyjną lub elektronicznie. Internetowo można to załatwić poprzez portal informacyjno-usługowy MRPiPS Emp@tia, bankowość elektroniczną, profil zaufany oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Za pośrednictwem internetowego portalu MRPiPS Emp@tia rodzice będą mogli skorzystać z uproszczonych formularzy wniosków o wszystkie świadczenia.

bDXWIJhK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(270)
ula
4 lata temu
do daniel-porozmawiamy na starość po pierwsze,a po drugie,co mnie obchodzą twoje bachory,narobiłeś rób na bachory
Raptor
4 lata temu
Ten artykuł to żadna nowość. Od początku było wiadomo, że świadczenie jest na rok i potem należy ponownie składać papiery!!! Tylko mącą wodę takimi artykułami.
Pola
4 lata temu
Uczący się od godz. 8 do 15 18-latek ma iść do pracy - 500+ się nie należy , a dorośli odpowiedzialni rodzice mogą płodzić kolejne dzieci i nie pracować . Cyrk !!!!!!!!!!!!!!!!
bDXWIJhL
frania
4 lata temu
500+ miało być na dzieci a nie na sytuację między partnerami
leming
4 lata temu
Ja wychowałem dwoje i nigdy nie dostałem nawet rodzinnego. Na szczęście jestem młodym emerytem mundurowym z dobrą emeryturą i dodatkową pensją (Pracuję jeszcze). To takie zadośćuczynienie dla mnie.
...
Następna strona