Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

7 mld zł na restrukturyzację górnictwa do końca 2022 r.

39
Podziel się:

Zakładana w projekcie nowelizacji ustawy górniczej kwota 7 mld zł ma zabezpieczyć wydatki związane z restrukturyzacją górnictwa do końca 2022 roku. Chodzi przede wszystkim o finansowanie urlopów górniczych dla odchodzących z pracy górników - wyjaśnił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

7 mld zł na restrukturyzację górnictwa do końca 2022 r.
(Beata Zawrzel/REPORTER)

W poniedziałek sejmowa komisja ds. energii i Skarbu Państwa przyjęła poselską poprawkę do projektu nowelizacji ustawy, zwiększającą limit wydatków budżetowych na restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego z 3 mld zł do 7 mld zł. Poprawkę poparł resort energii. We wtorek w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju minister energii tłumaczył, że wielkość środków, które faktycznie zostaną wydane, zależy m.in. od tego, ilu górników ostatecznie skorzysta z finansowanych przez budżet osłon socjalnych.

- Jeżeli mówimy o 7 mld zł, to będą one wykorzystywane do 2022 r. włącznie. Kwota roczna będzie zależała od tego, ile osób zdecyduje się przejść na urlopy górnicze. Na każdy rok planujemy osobno - powiedział Tchórzewski, przypominając, że koszty urlopów górniczych rozłożone są na kilka lat. Górnik uprawniony do takiego urlopu może bowiem otrzymywać świadczenia przez kolejne cztery lata - wymaga to zapewnienia odpowiednich środków w budżecie.

Szef resortu energii poinformował, że założony program restrukturyzacyjny, w którym zapisano kwotę 3 mld zł rozłożoną do 2018 roku, nie zabezpieczył możliwości pełnej restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

- Zabezpieczało to pomoc publiczną na restrukturyzację, urlopy górnicze, zabezpieczanie mienia i restrukturyzację terenów pogórniczych do 2019 r - czyli do momentu, kiedy pomoc publiczna jest możliwa. Ale jeżeli Komisja Europejska zgodziła się na urlopy górnicze to znaczy, że jeszcze w 2018 r. górnik może przejść na taki urlop i dostawać go przez kolejne cztery lata - powiedział minister, wyjaśniając potrzebę zapewnienia finansowania urlopów także po 2018 r.

Tchórzewski podkreślił, że dzięki możliwości stosowania urlopów górniczych dla odchodzących pracowników kopalń (inny stosowany instrument to jednorazowe odprawy pieniężne) proces restrukturyzacji może odbywać się bez zwolnień grupowych. Natomiast urlopy wymagają zabezpieczenia odpowiednich środków w budżecie. - Oczywiście to będzie rozłożone w czasie, na więcej lat. W rocznych budżetach nic się nie zmieni - dodał minister.

Środki budżetowe finansują też działanie Spółki Restrukturyzacji Kopalń, gdzie trafiają kopalnie przeznaczone do wygaszenia wydobycia węgla. - Odchodzenie górników nie będzie regularne - będzie zależało od ilości odstawianych miejsc pracy - wyjaśnił Tchórzewski.

Według wcześniejszych informacji Ministerstwa Energii, do końca 2016 r. działania naprawcze w branży górniczej pochłoną 1,7 mld zł. To środki m.in. na osłony (urlopy górnicze i jednorazowe odprawy pieniężne) dla odchodzących z pracy górników oraz działania związane z finansowaniem kosztów kopalń przekazanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Zwiększenie limitu środków na restrukturyzację sektora węgla kamiennego wynika zarówno z analizy aktywów poszczególnych spółek węglowych, które są przekazywane są do SRK, jak i zwiększonego zainteresowania pracowników kopalń osłonami socjalnymi, finansowanymi przez budżet.

Według wcześniejszych informacji, w Polskiej Grupie Górniczej chęć skorzystania z osłon wyraziło ponad 4,8 tys. spośród ok. 32 tys. pracowników - 3916 pracowników dołowych wyraziło zainteresowanie urlopami górniczymi, 419 urlopami dla pracowników zakładów przeróbki węgla, zaś 502 pracowników powierzchni chciałoby odejść po otrzymaniu jednorazowych odpraw.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej z osłon chce skorzystać blisko 2,8 tys. osób, przy wyznaczonym przez zarząd spółki limicie na poziomie 2,5 tys. osób - załoga JSW to obecnie blisko 23,5 tys. osób. Natomiast sondaż przeprowadzony w Katowickim Holdingu Węglowym wykazał, że osłonami jest zainteresowanych ok. 1,7 tys. osób spośród blisko 14-tysięcznej załogi.

Do urlopu górniczego są uprawnieni pracownicy zatrudnieni pod ziemią, którym brakuje do emerytury nie więcej niż cztery lata pracy oraz pracownicy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, którym zostało do emerytury nie więcej niż trzy lata. Z jednorazowych odpraw pieniężnych mogą korzystać pracownicy powierzchni (także zakładów przeróbczych), którzy przepracowali w przedsiębiorstwie górniczym co najmniej pięć lat, a do emerytury zostało im więcej niż 12 miesięcy.

Z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego sytuację w górnictwie, wynika, iż od ubiegłego roku do połowy lipca tego roku spośród blisko 8 tys. pracowników, którzy wraz z majątkiem wygaszanych kopalń trafili do SRK, ponad 4,4 tys. skorzystało dotąd z osłon socjalnych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
lolo))
8 lat temu
Nie rozjuszajcie normalnych obywateli - tych pieniędzy nie dostaną górnicy tylko wpompujecie je w nie wiadomo co hihihi!!!!, bo górnictwa jako takiego już nikt nie uratuje w naszym kraju.
Paweł
8 lat temu
O, kolejna kasiorka dla największych wrzodów i darmozjadów narodu. A później dobra i długa emeryturka, bo górnik nie wypracowany, długo będzie żył... Nawet jak strajkowali, to wybierali ładną pogodę co by się nie zmęczyć. Ile to już lat składamy się na te "rentowne" jak to mówią niektórzy "ekonomiści" kopalnie? Naście lat??
górnik jsw
8 lat temu
Z JSW warszawka wyciagnela w ciagu 3lat ponad 7mld zl!!!!!!!!PO zarznela spolke ktora znosila zlote jajka!!!!!gornictwo placi 37roznego rodzaju podatków!!!!!z kopaln w bandycki sposob wyciaga sie kase,o przetargach juz nie wspominajac...!!!!wystarczy nie okradac gornictwa a uwierzcie mi ze ta branza naprawde jest bardzo dochodowa!!!!80% górników dolowych napawde pracuje w ciezkich warunkach, kto nie wie niech sie nie wypowiada bo nie ma pojecia!!!zapylenie,temperatura, atmosfera kopalniania...jest zupelnie inna niz na powierzchni!!!!!!
Piotrek773
8 lat temu
"Fajne" posunięcie- teraz m.in. ja będę finansował np. roczny urlop górnikowi, któremu właśnie tyle brakuje, żeby przejść na emeryturę w wieku 50 lat. A jak ja stracę pracę, to dostanę zasiłek dla bezrobotnych, przez maksimum 1 rok, na poziomie, nie niepozwalającym przeżyć- aż się chce pracować legalnie i płacić podatki...
połerpojnt
8 lat temu
Banda uprzywilejowana za pieniądze Polaków. Dobra zmiana PIS górnik na urlopie górniczym a reszta chołoty płaci podatki na urlop górnika. W chu... z takim państwem.
...
Następna strona