Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

83,5 tysiąca Mikołajów w Polsce. Tego nie wiedziałeś

0
Podziel się:

Rodzice decydują się na imię Mikołaj dla swojego syna około 4 tys. razy rocznie. Skąd wywodzi się tradycja obdarowywania? Sprawdź.

83,5 tysiąca Mikołajów w Polsce. Tego nie wiedziałeś
(Kurhan/Dreamstime)

Zgodnie z danymi z bazy PESEL w Polsce mieszka 83 tys. 463 Mikołajów. Prawie 18 proc. polskich Mikołajów mieszka w Wielkopolsce. Niemal 2 tys. Mikołajów obchodzi swoje urodziny 6 grudnia. Tymczasem święty Mikołaj z Miry znany też, jako Mikołaj Cudotwórca to jeden z najpopularniejszych świętych. Czczą go zarówno katolicy jak i prawosławni.

Imię Mikołaj zaczęło stopniowo zyskiwać popularność w latach 90-tych. Przykładowo w naszym kraju żyje 13,2 tys. Mikołajów urodzonych w latach 1990-1999 oraz 36 tys. urodzonych w latach 2000-2009. Dla porównania Mikołajów urodzonych w latach 60-tych jest w Polsce tylko 751.

Aktualnie rodzice decydują się na imię Mikołaj dla swojego syna około 4 tys. razy rocznie - w 2011 r. 4 tys. 139 razy, w 2012 r. 4 tys. 262 razy, a w 2013 r. 4 tys. 124.

W kończącym się roku urodziło się 3 tys. 965 małych Mikołajów.

Według danych z bazy PESEL najwięcej mężczyzn o imieniu Mikołaj jest zameldowanych odpowiednio w województwach:

  • wielkopolskim - 14 tys. 961 Mikołajów,
  • mazowieckim - 12 tys. 658 Mikołajów,
  • śląskim - 6 tys. 664 Mikołajów.

Z kolei imię Mikołaj jest najmniej popularne w województwach:

  • opolskim - 1 tys. 143 Mikołajów,
  • lubuskim - 1 tys. 595 Mikołajów,
  • warmińsko-mazurskim - 2 tys. 294 Mikołajów.

Z ogólnej liczby 83 tys. 463 mężczyzn o imieniu Mikołajów 1 tys. 894 urodziło się 6 grudnia - ma więc tego dnia podwójne święto - urodziny i imieniny.

Święty czy cudotwórca?

Święty Mikołaj z Miry znany też, jako Mikołaj Cudotwórca to jeden z najpopularniejszych świętych. Czczą go zarówno katolicy jak i prawosławni. Nie ma nic wspólnego z przedstawianym nam dziś ubranym na czerwono, grubym krasnalem z białą brodą. Był biskupem i żył na przełomie trzeciego i czwartego wieku na terenach dzisiejszej Turcji.

_ - Pochodził z bogatej rodziny- _mówi ksiądz Doroteusz Sawicki z Kościoła prawosławnego. _ Po śmierci ojca i matki otrzymał spory majątek. Wychowany pobożnie rozdał wszystko ubogim, a sam postanowił żyć z pracy własnych rąk. Potwierdziła się reguła, że aby być miłosiernym i oddanym innym biskupem, trzeba najpierw być takim człowiekiem- _podkreśla ksiądz Doroteusz.

Święty Mikołaj popularność zyskał dzięki opowiadanym po całym świecie historiom z jego życia. _ Jedna z nich mówi o trzech ubogich córkach sąsiada Mikołaja, którym zapewnił posag niezbędny do dobrego zamążpójścia - _ mówi ksiądz Doroteusz Sawicki.

_ Sąsiad ten najpierw naśmiewał się z pobożności Mikołaja. Kiedy zorientował się, że to święty mu pomógł, postanowił mu się odwdzięczyć i zaczął zmieniać swoje życie. To, dlatego dziś tym, których kochamy dajemy drobne upominki, tak jak ten mężczyzna chciał zrobić coś dobrego dla Mikołaja - _wyjaśnia duchowny.

Święty Mikołaj chciał zostać mnichem, jednak wybrano go na biskupa Miry. Zmarł w połowie czwartego wieku.

_ - Dziś także możemy go naśladować i to w bardzo prosty sposób - _mówi ksiądz Doroteusz Sawicki. Jego zdaniem zakupy zrobione chorej sąsiadce, rozmowa z kimś, kto przeżywa jakieś trudności, to właśnie drobne rzeczy, które możemy komuś ofiarować biorąc przykład z Mikołaja.

Prawosławni w Polsce będą wspominać świętego Mikołaja dziś lub 19 grudnia. W zależności, z jakiego kalendarza- gregoriańskiego czy juliańskiego - korzystają ich parafie.

Czytaj więcej w Money.pl
Dzieci nie chcą już słodyczy od Mikołaja W listach do świętego proszą o tablety, laptopy i komórki. Dostaną zamiast tego książki i ubrania.
Zobacz, ile wydajemy na świąteczne prezenty Na tle Brytyjczycy, Brazylijczyków, Niemców czy Hiszpanów - niewiele. Polskie święta to ciągle jeszcze przede wszystkim czas dla rodziny.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)