Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Abonament rtv płaci w terminie zaledwie 10 proc. Polaków. "Skandaliczny wynik"

56
Podziel się:

- W innych państwach to jest 98-95 procent, a u nas grupa normalnie opłacających abonament spada do 10 procent, co jest wynikiem skandalicznym - mówi przewodniczący KRRiT.

Abonament rtv płaci w terminie zaledwie 10 proc. Polaków. "Skandaliczny wynik"
(East News/STANISLAW KOWALCZUK)

Chociaż niemal wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce posiadają odbiorniki radiowe i telewizyjne, abonament terminowo płaci zaledwie 10 procent z nich. To jeden z najgorszych wyników w Europie - podkreśla przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

- W innych państwach to jest 98-95 procent, a u nas grupa normalnie opłacających abonament spada do 10 procent, co jest wynikiem skandalicznym - mówi Kołodziejski. W tym miesiącu do Sejmu ma trafić nowelizacja ustawy abonamentowej autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący KRRiT podkreśla, że zwiększenie wpływów z abonamentu pozwoliłoby na zmniejszenie opłat na media publiczne.

- Jeżeli sobie założymy, że abonament będzie ściągalny nie w 10 czy 20 procentach, tylko w 90, bo zawsze jakieś ulgi i zwolnienia będą, to i jego wysokość będzie mniejsza, a na pewno będzie stabilna sytuacja mediów publicznych - argumentuje szef KRRiT.

Przewodniczący KRRiT podkreśla, że chodzi o to, by dać Polakom dostęp do treści wyprodukowanych przez media publiczne i żebyśmy się wszyscy solidarnie składali na tę produkcję. - Bo to jest naprawdę duża wartość dla nas, dla naszych rodziców i przede wszystkim dla naszych dzieci - mówi Kołodziejski.

Wszyscy zapłacą abonament radiowo-telewizyjny, chyba że zgłoszą brak odbiornika - to jeden z rozważanych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zmian w pobieraniu abonamentu rtv. Zdaniem Witolda Kołodziejskiego, ta propozycja uszczelnienia obecnej ustawy abonamentowej jest najłatwiejsza do wprowadzenia i pozwoli na skuteczne egzekwowanie opłat. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za archaiczny uważa dotychczasowy przepis o obowiązku rejestracji każdego urządzenia radiowego i telewizyjnego zaraz po zakupie.

Według danych Krajowej Rady, abonament rtv w ubiegłym roku płaciło terminowo niewiele ponad milion gospodarstw domowych, a na 13,5ł miliona gospodarstw zarejestrowane odbiorniki miało zaledwie ponad 6,5 miliona, z czego połowa była zwolniona z tej opłaty. Wysokość miesięcznych opłat abonamentowych w 2016 roku wynosi za używanie radia 7 złotych, a odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego- 22 złote 70 groszy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(56)
kulson
5 lata temu
podła wesz
Henryk
6 lat temu
Chociaż niemal wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce posiadają odbiorniki radiowe i telewizyjne, abonament terminowo płaci zaledwie 10 procent z nich. To jeden z najgorszych wyników w Europie - podkreśla przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. To, co to znaczy, że 10 procent polaków stać na godne życie a resztę nie ma pracy albo słabe emerytury, że nie stać na godne życie i brak na leki. Jak ma wyżyć emeryt przy 1000 zł miesięcznie jak żyje od pierwszego do pierwszego to, z czego ma płacić jak prezes ZUS Społecznych? Tak wygląda sprawiedliwość po polsku. Jak ustalił "Super Express", w ubiegłym roku pracownicy ZUS dostali łącznie 210 milionów złotych nagród? Bo co robią, że składkami tych ludzi, co przepracowali 40 czy 30 lat pracy a nie dożyli emerytury. To ostatnio prezes ZUS Gertruda Uścińska i Elżbieta Rafalska. Chyba z tego, co ci ludzie nie dożyli emerytury, bo uważa, że to ich firma i produkują trupy i mają z tego zyski na premie i nagrody a emerytom podniesie 2 zł i myśli, że jest wszystko załatwione. A rząd nie zainteresuje się ZUSem tylko kłócą się na sejmie i myślą jak wyrwać od biednych Polaków jak najwięcej. I tak opłaty są drogie porównując do emerytur i zarobków. Bo ceny unijne a zarobki komunistyczne i wołają jeszcze na abonament rtv bo chyba rządowi zależy na tym żeby trupy leżeli na chodnikach, bo bezdomnych rząd produkcje już zrobił sprzedając kamienice. I co jeszcze wymyśli żeby kraj zniszczyć, bo już sprzedał 97 % Polski. Polskę tylko wyleczy jedno Bunt i to ma być lepszy niż w 1980 roku. Bo już nic nie pomoże na tych złodziei. I naród nie powinien mieć litości, bo nad nami się nie litują tylko myślą o sobie. Żegnam i zastanów się jak jesteś polakiem.
j
6 lat temu
Płacić za takie szambo i tępaków prawicowych desantowanych do tv przez pis. Dziękuję postoje. Zakodujcie sygnał , będzie spokój.
ykuo
6 lat temu
TVP powinna korzystać z budżetu krajowego !!! Ewentualnie.
Polak mały
6 lat temu
Za co kvrva mam płacić? Za oglądanie reklam? Czy za "Kewina" po raz 78 w święta? Nie płacę z przekonania. I pójdę siedzieć a nie zapłacę.
...
Następna strona