Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
ACTA w wersji KNF. Komisja będzie kontrolować internet

ACTA w wersji KNF. Komisja będzie kontrolować internet

KNF zyska nowe uprawnienie. Będzie blokować niebezpieczne strony Fot. ESB Professional, Shutterstock
KNF zyska nowe uprawnienie. Będzie blokować niebezpieczne strony

Nowe uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego budzą skrajne emocje. KNF będzie miała nadzór nad stronami internetowymi, będzie mogła blokować te niebezpieczne. To w gruncie dobry pomysł, ale część internautów boi się cenzury.

Komisja Nadzoru Finansowego - jak niedawno informował Marian Banaś, wiceminister finansów oraz pełnomocnik rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych - dostanie nowe uprawnienia do walki z finansowymi naciągaczami. Będzie prowadzić rejestr niebezpiecznych stron internetowych. Takich, które potencjalnie mogą oferować nieuczciwe usługi finansowe czy produkty inwestycyjne. Na podstawie nowego prawa KNF będzie mogła żądać od krajowych dostawców internetu, by blokowali witryny potencjalnie niebezpieczne. Takie uprawnienia miała dotąd jedynie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Czytaj także: Frankowiczka kontra bank 1:0. Umowa unieważniona. Co z innymi?

Pomysł na wprowadzenie nowych regulacji wypłynął ze strony samej Komisji. Za legislację odpowiada Ministerstwo Finansów.

Nowe uprawnienia to odpowiedź na coraz liczniejsze piramidy finansowe w internecie oraz pojawianie się nielicencjonowanych brokerów oferujących inwestycje polskim internautom. W rozmowie z money.pl rzecznik KNF Jacek Barszczewski podkreśla, że pomysł blokowania stron pojawił się już rok temu.

- Należy oczekiwać, że takie rozwiązanie na rynku finansowym zapewni dużą skuteczność działań prewencyjnych i zminimalizuje ryzyko korzystania przez nieprofesjonalnych uczestników tego rynku z usług świadczonych przez podmioty nieuprawnione do wykonywania takiej działalności – podkreśla Barszczewski.

- Urząd KNF popiera rozwiązanie dotyczące stworzenia rejestru domen, które miałyby podlegać blokowaniu i liczy na jego dalsze procedowanie. UKNF już w kwietniu 2017 r. wystąpił z taką propozycją rozwiązań legislacyjnych do Ministerstwa Finansów. Była ona podyktowana doświadczeniami nadzorczymi związanymi z nadużyciami obserwowanymi na rynku Forex – mówi rzecznik KNF.

Zobacz też: Szokujące kulisy pracy w "kotłowniach". Młodzi nie mają żadnych skrupułów

 

 

Cenzura internetu?

Pomysł ograniczania działalności nieuczciwych podmiotów oraz unikania potencjalnych strat finansowych jest bardzo słuszny. Jednak wśród internautów panuje też przekonanie, że może to mieć negatywny efekt, będzie sprzyjać cenzurze internetu i może ograniczyć jego wolność.

Na takie argumenty odpowiedź ma Komisja Nadzoru Finansowego. Jej rzecznik przekonuje, że takie rozwiązanie jest niezbędne dla ochrony interesów klientów zwłaszcza w sytuacji, gdy internet jest wykorzystywany do "prowadzenia agresywnego marketingu związanego z nielegalnie świadczonymi usługami finansowymi".

 

Czytaj także: Ogromna kara dla X-Trade Brokers. Dom maklerski zapłaci 9,9 mln zł

 

Zwraca uwagę, że szereg reklam odnoszących się do łatwego i szybkiego zysku, którym ulegają inwestorzy, pochodzi spoza UE. - Skuteczne ściganie karne takiej nieuprawnionej działalności jest w praktyce niemożliwe. Mając na uwadze te uwarunkowania, niezbędne jest sięgnięcie do środków niekonwencjonalnych, zapobiegających utracie środków finansowych przez obywateli – mówi Barszczewski.

Jak dodaje, takie rozwiązanie działa już w innych krajach np. we Francji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Revers
2018-10-03 02:06
Tak się ogranicza wolność slowa,Tak się ogranicza nasze życie.wypaczona tzw demokracja sięga swoimi zasadami dna.niszczenie demokracji i ograniczanie praw ludzi czyni ci których naród wybrał do sprawowania władzy.czy to nie hipokryzja i chęć podporządkowania siebie społeczeństw a?!
zx
2018-10-02 10:52
Tylko słuszne myśli i wskazania towarzysza Jarosława Zbawiciela wam wystarczą reszt będzie zakazana za 500+ cza zapłacić zniewoleniem i kontrolą jak w Rosjni i Koreji Kim Świra !!!!!!!!!!!!!!
hmm...
2018-10-02 10:04
to jeszcze Polska, czy juz Korea Pn?
Pokaż wszystkie komentarze (6)