Notowania

Likwiadacja deficytu mieszkaniowego, ambitne inwestycje drogowe. Adamczyk podsumowuje 2 lata pracy

Realizujemy ambitne inwestycje drogowe - powiedział w środę minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk na konferencji podsumowującej dwa lata pracy jego resortu. Podkreślił też, że celem ministerstwa jest przede wszystkim likwidacja deficytu mieszkaniowego. Resort chce to osiągnąć do 2030 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Beata Zawrzel/REPORTER)
Andrzej Adamczyk powiedział, że inwestycje drogowe będą rozłożone rónomiernie, nie będzie gorszych i lepszych regionów.

Minister Adamczyk podkreślił w środę, że jego resort "rozsądnie wydaje pieniądze". - W poprzednich latach cena kilometra drogi w Polsce była niezwykle wysoka. Sięgała nawet 10 mln euro. W umowach podpisanych na nowych, stworzonych przez nas zasadach, jest to ok. 4,5 mln euro - mówił.

[ #Dobre2Lata ]( https://twitter.com/hashtag/Dobre2Lata?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw ) [ pic.twitter.com/9U7ILJnhuI ]( https://t.co/9U7ILJnhuI )
**Dwa lata rządów PiS. Kaczyński: naprawa Polski wymaga więcej niż jednej kadencji**

##

Będzie więcej mieszkań?

Na konferencji podsumowującej 2 lata pracy Ministra Infrastruktury i Budownictwa Adamczyk podkreślił, że kluczowym programem, za który odpowiada Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, jest Narodowy Program Mieszkaniowy, a w nim filar Mieszkanie+. Zapowiedział, że pierwsze lokale budowane w ramach programu Mieszkanie+ zostaną oddane do użytku pod koniec 2018 r.

- Polska dzisiaj znajduje się w ogonie Europy, jeżeli chodzi o liczbę mieszkań na tysiąc osób. Zmieniamy to - mówił.

Przypomniał, że 11 września br. weszła w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. powołująca instytucję, która już na etapie organizacji podpisuje porozumienia z samorządami i spółkami Skarbu Państwa. W tych porozumieniach wskazywane są grunty, na których mogą powstać budynki mieszkalne.

Efektem tych działań - jak zapowiedział szef MIB - będą "mieszkania dostępne szczególnie dla tych, którzy dzisiaj nie posiadają zdolności kredytowej, a ich dochody nie pozwalają im objąć mieszkań komunalnych". - Dla tych osób proponujemy mieszkania na wynajem, mieszkania z dojściem do własności - dodał.

Przypomniał, że czynsz w mieszkaniach będzie określany w wydawanym co roku rozporządzeniu Rady Ministrów. - Będzie to czynsz bardzo atrakcyjny, czynsz konkurencyjny w stosunku do tych, które dzisiaj obowiązują na rynku wynajmu nieruchomości mieszkaniowych - zapewnił.

Minister poinformował też, że projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego w pierwszym kwartale 2018 r. zostanie skierowany pod obrady rządu. - To bardzo ważne przedsięwzięcie, które pozwoli nam usunąć z polskiej przestrzeni wiele martwych przepisów, dostosować przepisy do zmieniającej się rzeczywistości - podkreślił.

Szef MIB poinformował też, że we wtorek podpisał rozporządzenie o warunkach technicznych mieszkań. - To rozporządzenie również usuwa wiele absurdów - zaznaczył. Jego zdaniem to wyjście naprzeciw tym, którzy oczekują wsparcia polskiego rządu w realizacji inwestycji budowlanych, szczególnie inwestycji mieszkaniowych.

Rozporządzenie oznacza m.in. wprowadzenie minimalnej powierzchni użytkowej 25 m kw. i rezygnację ze wskazywania obowiązkowego wyposażenia kuchni.

Dobre drogi nie tylko w wybranych regionach

Minister podkreślił, że dzięki równomiernemu rozkładowi środków, Polska zostanie drogowo połączona.

- Wychodzimy z założenia, że Polska jest jedna i każdy ma prawo do dostępu do dobrej drogi, bez względu na to, w której części, w którym regionie Polski mieszka. Ma prawo do dostępu do wysokiej jakości infrastruktury drogowej - powiedział Adamczyk.

Przypomniał, że został powiększony limit finansowy, który pozwala realizować inwestycje drogowe ujęte w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. W lipcu br. Rada Ministrów przyjęła nową uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Uchwała wprowadziła zmianę limitu finansowego Programu Budowy Dróg Krajowych ze 107 mld zł do 135 mld zł.

W jego ocenie, dzięki zwiększonemu limitowi, rząd będzie mógł dokończyć autostradę A1, zrealizować autostradę A2 do Białej Podlaskiej, a także kilkadziesiąt obwodnic miast czy budowę S17 do granicy państwa.

- W szczególności nasze flagowe przedsięwzięcie (...) drogę ekspresową Via Carpatia, która połączy Bałtyk z Morzem Egejskim, a poprzez swoje odnogi także z Adriatykiem - szef resortu energii.

Koleje i CPK

Andrzej Adamczyk podsumował też prace resortu nad rozwojem kolei. - Realizujemy wart 66 mld zł Krajowy Program Kolejowy. Zaplanowaliśmy wart prawie 30 mld zł Program Utrzymaniowy. Podpisaliśmy ponad 800 umów z wykonawcami robót za prawie 19 mld zł - powiedział.

- Polskie Koleje Państwowe zmodernizują prawie 200 budynków dworcowych. Remontujemy wagony, dostosowujemy tory do wyższych prędkości, budujemy nowe szlaki kolejowe - powiedział minister Adamczyk.

Szef resortu podkreślił też, że trwają intensywne prace nad budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Współpracujemy z pełnomocnikiem rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ten wielki projekt jest Polsce bardzo potrzebny - powiedział.

Minister zapewnił również, że resort broni sektora międzynarodowych przewozów drogowych "przed zakusami tych, którym sukces polskiego transportu tak bardzo przeszkadza".

Min. [ @AMAdamczyk ]( https://twitter.com/AMAdamczyk?ref_src=twsrc%5Etfw ): Konsekwentnie bronimy naszego sektora międzynarodowych przewozów drogowych przed zakusami tych, którym sukces polskiego transportu tak bardzo przeszkadza. [ #Dobre2Lata ]( https://twitter.com/hashtag/Dobre2Lata?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw )
Tagi: adamczyk, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-11-2017

Euro PolPis i ten 2030! To samo bylo z pieniedzmi nasluzbe zdrowia! W 2030 to wy nie bedziecie u wladzy bo to 3 kolejne sejmy, a pozatym wiekszosci waszej … Czytaj całość

16-11-2017

HmmmGdyby tak użyć korektora i zamazać 3 brodawki - byłby pierwszorzędny mąż stanu

15-11-2017

IvetteCałe szczęście, że to nie będzie 2300 rok!

Rozwiń komentarze (7)