Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera Amber Gold. Brejza: pieniądze na piramidę pochodziły ze SKOK-ów

24
Podziel się:

Fakty są takie, że na kapitał założycielski Amber Gold Marcina P. zbierał poprzez pożyczki w SKOK-ach - powiedział poseł PO.

Afera Amber Gold. Brejza: pieniądze na piramidę pochodziły ze SKOK-ów
(REPORTER)
bEUGeExx

Pieniądze na kapitał założycielski Amber Gold szef tej spółki Marcin P. zbierał poprzez pożyczki w SKOK-ach - powiedział we wtorek Krzysztof Brejza (PO) poseł sejmowej komisji śledczej.

- Z pożyczek ze SKOK Stefczyk sfinansowany był rozruch Amber Gold - podkreślił Brejza na konferencji prasowej w Sejmie. Zwrócił uwagę, że fakt ten "bardzo zabolał członków komisji śledczej z PiS". - Fakty są takie, że na kapitał założycielski Amber Gold Marcina P. zbierał poprzez pożyczki w SKOK-ach - dodał poseł.

Poinformował też, że dysponuje materiałem, który wskazuje na to, iż Marcin P. chciał zrobić podobnie jak twórca SKOK-ów senator PiS Grzegorz Bierecki i zarejestrować spółkę poza granicami kraju. - SKOK-i w momencie dużego kryzysu zarejestrowały spółkę holdingową SKOK Holding w Luksemburgu. Dotarłem do materiałów, które świadczą, że również podobny krok planował uczynić Marcin P. Chciał zarejestrować Amber Gold Holding w Luksemburgu - mówił.

bEUGeExz

Brejza zaznaczył, że odnalazł "niezwykle ważne dokumenty SKOK Stefczyka o charakterze bardzo poufnym". Według niego dokumenty te ABW zabezpieczyła w siedzibie Amber Gold. "Dotyczyły one konwojowania, przewożenia, bezpieczeństwa wewnętrznego w placówkach SKOK Stefczyk". - Są też kolejne materiały, w tym notatka o charakterze ściśle tajnym w archiwum komisji, które wymagają wyjaśnienia - podkreślił poseł PO.

Podczas ubiegłotygodniowego przesłuchania Marcina P. Brejza pytał m.in. z jakiej instytucji miał on środki finansowe na rozruch Amber Gold. Marcin P. odmówił odpowiedzi. - Czy tą instytucją był SKOK Stefczyka? - dopytywał poseł. - Nie - padła odpowiedź P.

- A to ciekawe, bo w zeznaniach z 24 września 2012 r. podał świadek, że rodzina zbierała środki na rozruch Amber Gold właśnie w SKOK-u Stefczyka - dodał Brejza. - Z którego gdańskiego SKOK pochodziły te środki? - dociekał dalej poseł. - Jednego z kilku - odparł P., dodając, że nie pamięta lokalizacji.

Według posła, był to SKOK-Olech Kredyty przy ul. Kołobrzeskiej, który potem został przejęty przez SKOK Stefczyka. - Na pewno nie przy ul. Kołobrzeskiej, bo to nie są rejony, gdzie moja rodzina mieszka - skomentował P. Poseł pytał go, czy w organizacji Amber Gold pomagał mu "ktokolwiek ze SKOK Stefczyka". - Nie, nie znam nikogo ze SKOK Stefczyka - odparł P.

bEUGeExF

Podczas wtorkowej konferencji prasowej rzecznik PO Jan Grabiec zwrócił z kolei uwagę, że podczas wtorkowego posiedzenia komisji śledczej "byliśmy świadkami bezprzykładnego ataku przewodniczącej komisji Małgorzaty Wassermann (PiS) na posła Brejzę". - Ten atak był połączony z bezprawną groźbą wykluczenia posła Brejzy ze składu komisji śledczej. Ten atak jest pozbawiano podstawy prawnej, jest kompletnie nieuzasadniony - oświadczył Grabiec.

Zwracał jednocześnie uwagę, że Brejza poprzez swoje pytania podczas przesłuchań świadków "dociera do sedna afery Amber Gold". Jak wyjaśnił chodzi o pytania dotyczące właśnie źródeł finansowania tej spółki.

Pod koniec wtorkowej, otwartej części posiedzenia komisji śledczej przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) zwróciła uwagę, że Brejza wielokrotnie pomawia i obraża różne instytucje. Wskazała tu na stowarzyszeniem "Pomoc 2002" oraz Radio Maryja. - Pan narusza czyjeś dobre imię zupełnie w sposób nieuzasadniony. I ja panu chce powiedzieć jedną rzecz: jeśli będzie pan to kontynuował, to albo będziemy rozważać wykluczenie pana z komisji, albo będzie pan miał akty oskarżenia za każde takie zachowanie - powiedziała Wassermann.

- Nie będziemy tego tolerować, posuwa się pan w swojej manipulacji za daleko - dodała.

bEUGeExG
Zobacz także: Zobacz także: Komisja ds. Amber Gold. Marek Suski nie wie, o czym mówi
bEUGeEya
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Emeryt
4 lata temu
Odpowiedzmy na pytanie dlaczego ludzie tak nienawidzą Kaczyńskiego i jego otoczenie a kochają tych co ich permanentnie okradali..
xd
4 lata temu
widać, ze pani Wassermann (niezbyt polskie nazwisko) wyraźnie manipuluje posłem po, zastraszając go pozwami radia maryja czy też innych stowarzyszeń. czy pani posełdziała w imieniu tych podmiotów i chroni ich imię kosztem prawdy? bo jak pojawiają się niewygodne dla jej opcji politycznej fakty to próbuje je zagłuszyć. ciekawe czy to celowe dzialanie czy też jest tak 'ślepo' posłuszna prezesowi, że nie bacząc na prawdę-jakakolwiek ona by byla szula właściwego (dla pis) wyjaśnienia afery 'amber gold'. dlaczego ludzie z pis ślepo nie widzą jaki skok był przekrętem ???
nur44
4 lata temu
Gdzie jest kasa oto jest pytanie.
bEUGeEyb
PIS
4 lata temu
Za 8 lat złodziejskich rządów, afer, dziwnych piątkowych przypadkowych śmierci, kolosalnych zaniedbań i działanie na szkodę państwa i obywateli - w czasie rządów PO - odpowiadają SKOKI PIS. Podobnie za kradzież obrazów i sprzętu z pałacu Prezydenckiego odpowiada PIS. Śmiem nawet twierdzić, że tak na prawdę rząd PO-PSL był sterowany przez PIS. LEmingrad ...........
antyoszust 33
4 lata temu
Czyli PIS sobie strzelił w kolano bo SKOKi to jego firma co zresztą widać jak upadają z kasą zabraną polakom i nikt nic nie robi . Nie ma komisji,prokuratora czy kogoś kto się tym zajmie. Wyssają do reszty a ludzie nich sobie gadają.
...
Następna strona