Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera na Białorusi. Były wiceminister skazany za współpracę z rosyjskimi firmami

0
Podziel się:

Sąd w Mińsku skazał na karę pięciu lat ograniczenia wolności byłego
wiceministra energetyki Białorusi Eduarda Taupianca za korupcję.

Afera na Białorusi. Były wiceminister skazany za współpracę z rosyjskimi firmami
(AP/Fotolink/East News)

Pięć lat w więzieniu ma spędzić były białoruski wiceminister energetyki. Na taką karę Eduarda Taupianca skazał sąd w Mińsku za nadużycie władzy i bezprawne działanie na korzyść rosyjskiej firmy. O sprawie informuje białoruski portal "Jeżedniewnik".

Taupianiec został uznany za winnego przekroczenia uprawnień służbowych przy przeprowadzaniu modernizacji elektrowni w Berezie w obwodzie brzeskim. Podczas śledztwa ustalono, że prowadził on lobbing na rzecz rosyjskiej firmy ze szkodą dla przedsiębiorstw białoruskich.

Jak informuje "Jeżedniewnik", komisja konkursowa postanowiła nie dopuszczać do przetargu na dostawę wyposażenia do elektrowni rosyjskiej firmy Tiepłoenergoserwis-EK z powodu zbyt dużej liczby osób wstrzymujących się od głosu.

Gdy powiadomiono o tym Taupianca, ten dał polecenie szefowi komisji oraz byłemu dyrektorowi firmy Biełenerhozabkamplekt, na terenie której odbywał się przetarg, by zlecili swoim podwładnym głosować "za" lub "przeciw". W rezultacie w przetargu zwyciężył Tiepłoenergoserwis-EK, z którym podpisano kontrakt na jego warunkach, chociaż niektóre z nich były sprzeczne z wymaganiami strony białoruskiej.

Ponadto gdy komisja białoruskiego ministerstwa energetyki pojechała do Jekaterynburga, by zaznajomić się z produkcją Tiepłoenergoserwisu-EK, Taupianiec nakazał jej członkom napisać pozytywną opinię - poinformował "Jeżedniewnik". Według portalu przekroczenie uprawnień miało też miejsce przy modernizacji dwóch innych elektrowni.

W śledztwie stwierdzono, że działania byłego wiceministra spowodowały niedotrzymanie terminów państwowego programu modernizacji systemu energetycznego Białorusi i w rezultacie nie wykonano zadania zwiększenia niezależności energetycznej.

Tiepłoenergoserwis-EK jest obecnie objęty procedurą bankructwa, a majątek przedsiębiorstwa jest sprzedawany na aukcjach.

Sąd skazał Taupianca na pięć lat ograniczenia wolności bez kierowania go do zakładu karnego. Zakazano mu także zajmowania kierowniczych stanowiska przez pięć lat. Według "Jeżedniewnika" powodem wymierzenia stosunkowo łagodnej kary jest choroba skazanego.

Taupianiec był wiceministrem energetyki w latach 2002-2003, w 2004 roku pełnił obowiązki ministra, a następnie znów piastował stanowisko wiceministra. Został z niego zwolniony w 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojna zmienia kierunki handlu. Polska traci
Białoruś chce 2,5 miliarda dolarów od Rosji Nowe kredyty są potrzebne między innymi po to by spłacać stare.
Emigranci zarobkowi uciekają z Rosji Spadek kursu rubla spowodował, że różnice w zarobkach między Rosja i Białorusią znacznie zmalały.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)