Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Urzędnicy oddali kamienicę 128-latkowi

26
Podziel się:

Stołeczni urzędnicy zwrócili kamienicę, w której mieszkały 24 rodziny, osobie mającej 128 lat

Stołeczni urzędnicy zwrócili kamienicę, w której mieszkały 24 rodziny, osobie mającej 128 lat.
Stołeczni urzędnicy zwrócili kamienicę, w której mieszkały 24 rodziny, osobie mającej 128 lat. (EAST NEWS)

Stołeczny ratusz bez większego zastanowienia wydawał decyzje reprywatyzacyjne na rzecz osób, które od dziesięcioleci nie żyją - informuje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze gazeta, 9 grudnia 2011 r. zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R., w imieniu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz wydał decyzję o zwrocie kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 na warszawskiej Pradze. "Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że połowę praw do niej przyznano nieznanemu z miejsca pobytu Józefowi Pawlakowi. Mężczyzna urodził się w 1883 r. A zmarł w 1949 r. Mówiąc wprost, stołeczni urzędnicy zwrócili kamienicę, w której mieszkały 24 rodziny, osobie mającej 128 lat" - czytamy.

Według DGP śmierć Pawlaka nie przeszkodziła jednemu z "reprywatyzacyjnych kombinatorów", by ustanowić kuratora dbającego o interesy majątkowe Pawlaka, a następnie odzyskać kamienicę.

Zdaniem członka komisji weryfikacyjnej Sebastiana Kalety, tego dnia, "urzędnicy otworzyli szeroką furtkę do wydawania publicznego majątku oszustom".

Według rzeczniczki warszawskiego ratusza Agnieszki Kłąb, urzędnicy nie mogli traktować kuratora ustanowionego przez sąd jak oszusta. Przypomniała, że ostatecznie kamienica przy Łochowskiej nie została zwrócona. - Tyle, że to nie zasługa ratusza. Zrobiliśmy to w ramach dzielnic - skomentował burmistrz Pragi-Północ Wojciech Zabłocki. Jak mówi, w archiwach łatwo można było sprawdzić, czy dana osoba nie żyje.

Zobacz także: Zobacz także: Sonda. Spytaliśmy warszawiaków, czy zapłacą za karę Hanny Gronkiewicz Waltz?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
sebiiikk
5 lata temu
Są zarzuty do rodziny HGW że sama odzyskała kamienice w procesie reprywatyzacji, lecz z tego co wiem to ową kamienicę wydał nikt inny jak sam Lech Kaczyński!!!
nugović
5 lata temu
To nie urzędnicy otworzyli im furtkę a państwo. Takie są luki w prawie ze niestety każdy oszust znajdzie jakąś lukę żeby je obejść.
essential
5 lata temu
Nie rozumiem własnie tej afery skoro kamienica nie została jednak zwrócona..
kornik
5 lata temu
To że dyrektor BGN wydał to nie jest do końca wina HGW, miał jej pełnomocnictwo, także bez jej zgody mógł robić co chciał..
majewski
5 lata temu
Kalety, Mosińskie, Jakie.. może we weźcie se załóżcie grupę kabaretową a nie próbujcie mieszać kabaretu w politykę!!
...
Następna strona