Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Trzej urzędnicy zatrzymani

344
Podziel się

CBA zatrzymało kolejne trzy osoby w związku z aferą reprywatyzacyjną w Warszawie. Wśród zatrzymanych jest dwóch urzędników, którzy pracują w stołecznym Ratuszu oraz były zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami - podaje TVN Warszawa.

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Trzej urzędnicy zatrzymani
(AGENCJA SE/East News)
bErgrcEl

CBA zatrzymało kolejne trzy osoby w związku z aferą reprywatyzacyjną w Warszawie. Wśród zatrzymanych jest dwóch urzędników, którzy pracują w stołecznym ratuszu oraz były zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami - podaje TVN Warszawa.

Aktualizacja 09:45

Funkcjonariusze CBA delegatury w Warszawie, działając na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, są w trakcie przeszukań mieszkań zatrzymanych. Prokuratura podaje, że to:

- Mariusz P. - Kierownik Działu Nieruchomości Dekretowych m.st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy;

bErgrcEn

- Gertruda J.-F. - Naczelnik Wydziału Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy;

- radca prawny Jerzy M., który w przeszłości pełnił funkcję koordynatora samodzielnego wieloosobowego stanowiska pracy radców prawnych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy.

Po ich zakończeniu zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie prokurator wykona czynności procesowe z ich udziałem. Zatrzymanym zostaną ogłoszone zarzuty popełnienia szeregu przestępstw związanych z reprywatyzacją nieruchomości. Zostaną oni także przesłuchani w charakterze podejrzanych.

Równo tydzień temu CBA zatrzymało 5 osób: znanego warszawskiego adwokata Roberta N., byłego Zastępcę Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakuba R., rodziców byłego urzędnika - Wojciecha R. i Alinę D., a także Marcina L. - czytamy w komunikacie PK.

bErgrcEt

Poniedziałkowe zatrzymania zostały dokonane w związku z postępowaniem przygotowawczym dotyczącym reprywatyzacji nieruchomości na terenie m.st. Warszawy.Zarządzeniem I Zastępcy Prokuratora Generalnego - Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego od 17 października 2016 roku w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu działa specjalny zespół prokuratorów, który prowadzi śledztwo w tej sprawie - podała PK.

W prokuraturach prowadzonych jest w sumie ok. 100 różnych postępowań dotyczących reprywatyzacji w stolicy. We wrześniu na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry powołano trzy zespoły prokuratorskie do tych spraw: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi 13 śledztw ws. reprywatyzacji w Warszawie. W październiku postawiła ona cztery zarzuty zatrzymanej byłej urzędniczce Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenie K. Dotyczą one naruszenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę pełniącą funkcje publiczne; obejmują przestępstwa z lat 2012-2015. Mowa w nich też o zatajeniu w oświadczeniach majątkowych, do których złożenia Marzena K. była zobowiązana jako urzędniczka resortu sprawiedliwości - danych o wypłacie odszkodowań za przejęte na podstawie dekretu Bieruta nieruchomości warszawskich.

Zarzuty dotyczą również zatajenia przez K. w oświadczeniach majątkowych prawa do użytkowania wieczystego działki przy pl. Defilad w Warszawie oraz informacji o dochodach osiągniętych ze sprzedaży udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu i współużytkowaniu budynku. Zdaniem prokuratury K. miała również zataić dochody uzyskane z tytułu zawartych umów z uczelniami wyższymi.

bErgrcEu

Prokurator zakazał K. opuszczania kraju i wyznaczył 500 tys. zł poręczenia majątkowego. Była urzędniczka złożyła zażalenia na to postanowienie prokuratury, ale sąd je oddalił.

bErgrcEO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(344)
Bolo
4 lata temu
Każdemu z nich czapa inni sie będą bali
Sceptyk11
4 lata temu
Przeraża mnie ta radość komentujących z tego, że innym dzieje się krzywda. Dopóki nie ma wyroku - są niewinni i tak należy ich traktować. Akcja prokuratury jest niepokojąca i budzi poważne wątpliwości. Nagle po paru miesiącach od afery robi się akcję policyjną z nagonką medialną i aresztuje ich na 3 mce. Czy coś się zmieniło od wybuchu afery takiego, że zaszło ryzyko mataczenia, czy wpływania na przebieg śledztwa? Jeszcze byłbym w stanie to zrozumieć, gdyby akcję tę przeprowadzono zaraz po ujawnieniu afery. Typowa zagrywka pod żądną krwi publikę i oczekiwania ekipy rządzącej. Tylko czy to nadal jest sprawiedliwość? Brakuje mi w tym całym postępowaniu kierowania się stricte literą prawa, a nie jakimś komunistycznym pojęciem sprawiedliwości społecznej, której nie da się zdefiniować. Nie bronię w żadnym wypadku zatrzymanych, ale ci wszyscy negatywni komentatorzy niech się zastanowią, czy tak działający aparat państwowy jest zgodny z ich oczekiwaniami i czy o taką demokrację i niezawisłość sądów chodziło nam w naszych wyobrażeniach o Polsce. W duchu tak pojmowanej sprawiedliwości każdego da się skazać, a każdą czynność da się opisać paragrafami. Niech Wam się nie wydaje, że kiedyś jak zrobi się nagonkę na oszukujących na podatkach, nie płacących abonamentu, przechodzących na czerwonym świetle, przekraczających prędkość - nie przyjdą po Ciebie...
Biedni
4 lata temu
Wszyscy lekarze krzycza ,ze zarabiaja malo w szpitalu ,za to domow i limuzyn nie kupisz ,wiec sa prywaty .To widac przychodnie potega ludzi zatrudniona oplacic i wy mowicie ze biedni ,A urzedasy buduja domy sobie dzieciom i wnukom zdaza ,Podzielcie sie z nami z Polska .Tego sie TRZYMAJ ZIOBRO ..PREZESIE PIS.Zabrac im dosycbn tego po domu i dosyc .
bErgrcEP
zoja
4 lata temu
Brawo Pis !!!Kochana Wladza ,Boja sie zdrajcy ,dosyc ponizen poniewieranai Polska okradania Dziekuje ,.Jak Cie nie kochac .
zwykły {Polak
4 lata temu
tóry skrzywdziłeś człowieka prostego Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,[…] Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta Możesz go zabić - narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy”. Czesław Miłosz
...
Następna strona