Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera SKOK. Krajowa Kasa donosi na polskie władze do Brukseli

0
Podziel się:

Przedstawiciele kas skarżą się, że władze Rzeczypospolitej Polskiej i jej funkcjonariusze naruszają reguły uczciwej konkurencji w Unii Europejskiej.

Afera SKOK. Krajowa Kasa donosi na polskie władze do Brukseli
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Przedstawiciele SKOK zarzucają władzom wykorzystywanie mediów i instytucji publicznych do podważania zaufania do spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. W związku z tym zdecydowali się na wysłanie petycji do Parlamentu Europejskiego.

- W trakcie kampanii wyborczej na Prezydenta RP doszło do wykreowania w mediach w Polsce tak zwanej „afery SKOK” opartej początkowo na wytworzonym przez urzędników KNF dokumencie dotyczącym podmiotów nie nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego - napisał w komunikacie rzecznik prasowy Krajowej SKOK, Andrzej Dunajski.

Chodzi tu o sprawę, która zapoczątkował swoim listem do najważniejszych osób w państwie Andrzej Jakubiak, szef Komisji Nadzoru Finansowego. Zasygnalizował w nim, że z materiałów zgromadzonych przez KNF wynika, że majątek zlikwidowanej w 2010 roku Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, która kontrolowała system SKOK-ów i której prezesem był Grzegorz Bierecki, przekazany został do spółki będącej własnością kilku osób, w tym Biereckiego, mającego w niej najwięcej udziałów, nie zaś do instytucji w systemie SKOK, na przykład do Kasy Krajowej. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

- W mediach dokument ten został wykorzystany do ataku na spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe poprzez nie znajdującą oparcia w faktach sugestię, że środki fundacji były środkami spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz powiązanie wszystkich kas, mimo braku jakichkolwiek podstaw faktycznych z upadłością SKOK Wołomin i SKOK Wspólnota - informuje w komunikacie Andrzej Dunajski.

Jak dodaje, Krajowa SKOK wystosowała w ostatnich dniach pisma do szefa KNF, ministra finansów oraz Prokuratora Generalnego, w których domagała się podjęcia działań, które przywrócą zaufanie do SKOK-ów. W ocenie przedstawicieli SKOK funkcjonariusze publiczni "nie zrobili nic, by powstrzymać wykorzystywanie mediów i instytucji publicznych do podważania zaufania do spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, które jako instytucje depozytowe nie są w stanie normalnie prowadzić swojej działalności, jeżeli zaufanie ich członków zostanie podważone".

Czytaj więcej w Money.pl
Duda: "wielka manipulacja" w sprawie SKOK - Lech Kaczyński (...) wykonał swój konstytucyjny obowiązek, kierując tę ustawę do Trybunału. Nie mógł zrobić inaczej - powiedział Duda.
Sprawa SKOK-ów. Komorowski kontratakuje - _ Chciałbym wiedzieć, że nie będziecie się tchórzliwie chowali za pytania, tylko postawicie oskarżenia wprost, a wtedy sąd rozstrzygnie, a ja do sądu sprawę podam _ - zapewnił prezydent.
"To próba zamachu na polski kapitał" Po SKOK-ach rząd bierze się za banki spółdzielcze. PiS nazywa KNF _ grabarzem polskiej bankowości _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)