Notowania

warszawa
27.07.2016 11:57

Afera ze sprzedażą warszawskich lokali poniżej wartości. Rusza śledztwo

Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi śledztwo ws. sprzedaży w trybie bezprzetargowym trzech lokali użytkowych w centrum Warszawy poniżej ich wartości rynkowej - podała rzeczniczka prokuratury Agnieszka Zabłocka- Konopka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lukas Plewnia/wikimedia (CC BY-SA 2.0))

Jak poinformowała, śledztwo prowadzone jest w sprawie "wyrządzenia przez pracowników Urzędu Dzielnicy Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy oraz zastępców burmistrza Dzielnicy Śródmieście - zobowiązanych na podstawie pełnomocnictw udzielonych przez prezydenta Warszawy do zajmowania się sprawami majątkowymi dzielnicy, dotyczących zbywania lokali użytkowych - znacznej szkody majątkowej, a także szkody majątkowej w wielkich rozmiarach poprzez niedopełnienie ciążących na nich obowiązków".

Jak podała rzeczniczka, miało to polegać na sprzedaży w trybie bezprzetargowym lokali użytkowych: przy ul. Koszykowej 10 - za kwotę 256 tys. zł, pomimo iż wartość lokalu na wolnym rynku wynosiła 550 tys. zł; przy ul. Krakowskie Przedmieście 16/18 - za kwotę ponad miliona zł, pomimo iż wartość lokalu na wolnym rynku wynosiła ponad 3 mln zł oraz przy ul. Ordynackiej 11 - za kwotę 569 tys. zł, pomimo iż wartość lokalu na wolnym rynku wynosiła 1,6 mln zł. Jak ustaliła PAP, lokal przy Krakowskim Przedmieściu to popularna restauracja; dwa pozostałe lokale to sklepy.

Zawiadomienie złożyło Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Początkowo, 4 maja, odmówiono wszczęcia śledztwa; 15 lipca Prokuratura Regionalna w Warszawie uwzględniła zażalenie Stowarzyszenia. Uchylono wtedy postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa, celem jego kontynuowania w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.

Połączono też do wspólnego prowadzenia sprawę Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, dotyczącą sporządzenia operatów szacunkowych przez rzeczoznawców majątkowych z określenia wartości rynkowej nieruchomości tych trzech lokali.

- Badane operaty szacunkowe były bowiem podstawą ustalenia ceny sprzedaży ww. nieruchomości lokalowych w trybie bezprzetargowym - dodała rzeczniczka.

Według niej, postępowanie obejmuje także poświadczenie nieprawdy co do okoliczności mających znaczenie prawne przez funkcjonariuszy publicznych uprawnionych do wystawienia dokumentu w postaci wykazu lokali użytkowych przeznaczonych do sprzedaży w drodze bezprzetargowej wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu, poprzez określenie ceny lokalu przy ul. Ordynackiej 11 w sposób odbiegający od ceny rzeczywiście uzyskanej w wyniku transakcji sprzedaży z marca 2014 r.

Tagi: warszawa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-07-2016

CzytelnkPo udowodnieniu przestępstwa Umowy notarialne powinny zostać sądownie anulowane i uznane jako działanie zorganizowane - przestępcze , a ich autorzy … Czytaj całość

27-07-2016

MAC - SeattleNo tak w POlsce za Tuska , Waltz itp . postawali milinezy . Wasze mienie - fabryki , budynki , stocznie , huty sprzedawano … Czytaj całość

27-07-2016

qazTo już są ochłapy, prawdziwa bonanza dla dobrze ustawionych przekrętasów to były lata 90. Kiedyś rozmawiałem z kobitką która prowadziła biuro … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)