Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Wysoki rating Poznania. Perspektywa jest stabilna

11
Podziel się:

Agencja Fitch Ratings potwierdziła wiarygodność ratingową Poznania na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. To najwyższa możliwa ocena, jaką może uzyskać polski samorząd.

Wysoki rating Poznania. Perspektywa jest stabilna
(Lech Zielaskowski/REPORTER)

Jak poinformowało biuro prasowe urzędu miasta, przyznana ocena oznacza, że Poznań ma bardzo wysoką zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych. Prognoza stabilna informuje, że w najbliższym czasie wiarygodność finansowa Poznania nie powinna ulec zmianie.

Biuro prasowe poznańskiego magistratu podało, że potwierdzenie ratingów "odzwierciedla niezmienioną opinię Fitch, że wyniki operacyjne Poznania pozostaną mocne w średnim okresie, co zapewni dobre wskaźniki obsługi oraz spłaty długu".

Ratingi uwzględniają również umiarkowane zadłużenie bezpośrednie, wysoką zdolność do samofinansowania inwestycji oraz dobrze rozwiniętą i zróżnicowaną gospodarkę lokalną.

Jak podano, Fitch Ratings wskazuje, że międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Miasta Poznania dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej są na poziomie "A-". Perspektywa ratingów jest stabilna.

Jest to najwyższa możliwa do uzyskania przez polski samorząd ocena ratingowa tej agencji, równa ocenie wiarygodności kredytowej kraju.

* *Prof. Grzegorz Kołodko o agencjach ratingowych * *

W komunikacie poinformowano, że ocena ratingowa może zostać podniesiona, jeśli Poznań utrzyma dobre wyniki operacyjne, a wskaźnik zadłużenia w sposób trwały wynosić będzie poniżej 3 lat, oraz pod warunkiem, że zostanie podniesiony rating Polski.

Agencja Fitch Ratings jest jedną z najbardziej znaczących agencji ratingowych na świecie. Agencja ocenia wiarygodność kredytową 6 tys. emitentów z ponad 100 krajów świata, w tym większość polskich miast i województw. Miasto Poznań korzysta z usług agencji od 2013 roku. (PAP)

Rafał Pogrzebny

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
wojtek!
5 lata temu
No to niech Poznaniacy spapraja sie pisowkim gown....m i bedzie po sprawie.Poznan,jedyne miasto w Polsce ,zeby tak wysoko byc ocenianym musi miec spoleczenstwo skladajace sie z duzej wiekszosci ludzi madrych,a nie beblotow nawiedzonych i smierdzacych pisowskim gown....m!Brawo Poznaniacy ,badzcie dumni ze swojego miasta,wiele jest przypadkow poznaskiego madrego myslenia i wysokiej gospodarnosci-BRAWO!!!
asd
6 lat temu
Myślę, że siłą i paradoksalnie przekleństwem Poznania jest bliskość Reichu, bo z jednej strony łatwo inwestycje a z drugiej łatwy pieniądz wprowadza w marazm i brak koncepcji rozwoju na miarę tego miasta.
Tom
6 lat temu
Ulica Święty Marcin - masakra,ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasta na rzecz rowerów - wprowadzone na siłę i na złość wszystkim poznaniakom, niezagospodarowane tereny na Wartą, niewykorzystany gigantyczny potencjał secesyjnej zabudowy kamienic z takich dzielnic jak Jeżyce, Wilda, Łazarz czy Dębiec- marnowany od kiludziesięciu lat... i niestety wyludniające się miasto. Poznań to piękne miasto, z olbrzymim potencjałem i możliwościami ale jest jeszcze wiele do zrobienia...:)
ehh
6 lat temu
Szczególnie ulica święty Marcin malowanie i drogi rowerowe innowacja nikt takich by nie wymyślił szlaczków, masakra
Piotr
6 lat temu
Typowe koncernowe miasto dla zagranicznego kapitału. Zysk głównie ucieka za granice. Moim zdaniem miasto wyludnione i smutne. Mało innowacji.