Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Ostra walka o lotniczych klientów. Boeing pokonał Airbusa

5
Podziel się:

Amerykanie górą. Boeing pokonał Airbusa na jego własnej ziemi i zgarnął więcej zamówień podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu.

Ostra walka o lotniczych klientów. Boeing pokonał Airbusa
(Airbus)
bEKaTkER

Boeing zebrał zamówienia na 571 samolotów, a jego europejski rywal - na 326 maszyn.

Jak informuje Airbus, zamówienia, które przywozi z targów są warte 39,7 mld dolarów. Tymczasem Boeing podpisał umowy na samoloty warte według cen katalogowych 74,8 mld dolarów. Ile ostatecznie zarobią obaj producenci, to tajemnica. Każdy z zamawiających samodzielnie negocjuje cenę maszyn.

Boeingi zamówiły m.in. latające także z Polski linie Ryanair i Norwegian. Kontrakt na nowe Airbusy podpisał z kolei WizzAir.

bEKaTkET
Zobacz także: Zobacz też: Czy leci z nami pilot?” Przełomowa technologia sił powietrznych USA

Dużym klientem okazał się Iran. Kraj ten odżywa po wieloletnich sankcjach i desperacko potrzebuje nowych samolotów. Specjaliści szacują potrzeby na setki maszyn. Tym razem irańskie towarzystwa lotnicze zamówiły u Airbusa łącznie 73 samoloty pasażerskie.

A to nie pierwsze tak duże zakupy. Jak pisaliśmy w grudniu, irańskie linie lotnicze kupiły 80 boeingów, co było pierwszą taką transakcją od 37 lat. Czyli od czasu gdy irańska rewolucja islamska obaliła popieranego przez Amerykę szacha. Kilka dni później Irańczycy zredukowali swoje zamówienie w Airbusie, ale i tak opiewało na 100 samolotów. Teraz europejski producent ma powody do zadowolenia, bo wyprodukuje dla nich kolejne kilkadziesiąt samolotów.

bEKaTkEZ

Również Boeing będzie produkował dla Iranu. Otrzymał w Le Bourget zamówienie na 30 samolotów 737 MAX. Kupi je Aseman Airlines.

bEKaTkFu
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(5)
drzwi od stod...
4 lata temu
Po kiego,zakładają skrzydła ? Wacuchna B. ( wybitny specjalista od awioniki) twierdzi że samolot może spokojnie latać bez skrzydeł.
mi5
4 lata temu
różnica jest taka, że Airbusa się kupuje....a Boeingiem płaci haracz...
wiesscar
4 lata temu
ktory koncern robi lepsze samoloty?
bEKaTkFv
PILIT
4 lata temu
Bo Boeing to chociaz namiastka samolotu a Airbus to latający kommputer...
Citroen
4 lata temu
brawo BOEING, żabojadzkiemu szajsowi mówimy stanowczo NIE!