Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Akcja "Trzymaj ciepło" zmniejsza zapotrzebowanie na energię

0
Podziel się:

Od 2009 r. w sześciu edycjach projektu zimą zbadano blisko 2,8 tys. budynków jednorodzinnych i 70 kamienic.

Akcja "Trzymaj ciepło" zmniejsza zapotrzebowanie na energię
(Bartosz Wawryszuk)

500 domów jednorodzinnych i 40 kamienic w Poznaniu zostało sprawdzonych bezpłatnie kamerą termowizyjną dzięki projektowi "Trzymaj ciepło". Organizatorzy podkreślają, że akcja pozwala zaoszczędzić energię i pomaga w ochronie środowiska.

Celem projektu "Trzymaj ciepło" jest wskazanie właścicielom i mieszkańcom domów jednorodzinnych miejsc w ich budynkach, przez które na zewnątrz ucieka ciepło, oraz zachęcenie ich do ograniczenia powstających strat.

Od 2009 r. w sześciu edycjach projektu zimą zbadano blisko 2,8 tys. budynków jednorodzinnych i 70 kamienic. W środę na konferencji prasowej podsumowano VI edycję akcji, podczas której wykonano 540 badań termowizyjnych.

Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania Leszek Kurek powiedział, że "mieszkańcy są zainteresowani niższymi kosztami ogrzewania budynku". - Dzięki kamerze termowizyjnej możemy zobaczyć, gdzie są te słabe punkty, za które niepotrzebnie płacimy. Przy okazji obciążamy niepotrzebnie środowisko - aby wytworzyć tę traconą energię trzeba spalić paliwo, co wiąże się z emisją zanieczyszczeń - powiedział Kurek.

Z danych przekazanych przez urząd wynika, że od pierwszej edycji projektu w ponad 40 proc. sprawdzonych kamerą budynków właściciele wykonali częściowe lub kompleksowe prace termomodernizacyjne, w tym w co piątym budynku uszczelniono okna lub ocieplono część elewacji.

- Wśród osób, które wykonały termomodernizacje przeprowadziliśmy ankietę oceniającą spadek kosztów ogrzewania. Generalizując, większość osób podała, że rachunki spadły do 10 proc., a dzieje się to w czasie, kiedy koszt energii rośnie - podał Kurek.

"Trzymaj ciepło" cieszy się dużym powodzeniem. Po uruchomieniu w grudniu rejestracji do VI edycji wszystkie wolne miejsca obsadzono w ciągu 12 godzin. Część budynków zgłaszana jest dwa lub więcej razy - ich właściciele chcą sprawdzić, czy przeprowadzone modernizacje przyniosły zamierzony skutek i oszczędności.

Organizatorzy zapowiedzieli, że akcja "Trzymaj ciepło" będzie kontynuowana w podobnym zakresie w sezonie zimowym 2015/2016. Miasto chce zainteresować szczególnie właścicieli kamienic.

Akcje o podobnym charakterze przeprowadzane są również w Częstochowie, Krakowie, Lwówku Śląskim, Wrocławiu i Suwałkach.

Czytaj więcej w Money.pl
Drugi kwartał słabszy dla Dom Development Spółka podtrzymuje plany przekazania nieco ponad 2 tys. lokali w całym roku
Dom Development zroluje obligacje Na najbliższe 12 miesięcy przypada do spłaty 100 mln zł w obligacjach i 26 mln zł w kredytach.
Dom Development i Erbud zawarli ważną umowę Jej wartość przekracza 60 mln złotych.
nieruchomości
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)