Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Nawalny musi oddać 2 mln rubli. Jest decyzja rosyjskiego sądu

12
Podziel się:

Sąd w Moskwie uznał we wtorek, że opozycjonista Aleksiej Nawalny i jego wspólnik Piotr Oficerow są winni państwowej spółce Kirowles 2,2 mln rubli (ok. 34 tys. dol.). Spółka żądała wyegzekwowania od nich domniemanych strat w wys. 16 mln rubli (ok. 270 tys. dol).

Nawalny musi oddać 2 mln rubli. Jest decyzja rosyjskiego sądu
(MItya Aleshkovskiy/CC 2.0/Wikimedia)

Sąd w Moskwie uznał we wtorek, że opozycjonista Aleksiej Nawalny i jego wspólnik Piotr Oficerow są winni państwowej spółce Kirowles 2,2 mln rubli (ok. 34 tys. USD). Spółka chciała aż osiem razy więcej.

Żądania Kirowlesu były związane z wyrokiem na Nawalnego i Oficerowa dotyczącym domniemanych defraudacji na szkodę spółki, który zapadł w lutym.

Sędzia Natalia Samorokowska uznała we wtorek, że Nawalny i Oficerow powinni wypłacić spółce 2,2 mln rubli. Adwokat opozycjonisty Wadim Kobziew zapowiedział apelację od wyroku.

- Z jednej strony jesteśmy zadowoleni z decyzji, ponieważ sąd wyegzekwował sumę znacznie mniejszą niż 16 milionów, z drugiej - zwracaliśmy się o odrzucenie żądań w całości. Decyzja sądu pokazuje przede wszystkim, że Nawalny i Oficerow nie dopuścili się żadnej defraudacji na kwotę 16 milionów rubli - powiedział adwokat Nawalnego Wadim Kobziew.

Zobacz także: Trump: Rosja mieszała się w wybory w USA

Po raz pierwszy Nawalny został skazany za defraudację na szkodę Kirowlesu w 2013 roku. Później spółka zwróciła się do sądu o wyegzekwowanie domniemanych strat finansowych. Kiedy Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) uznał, że Rosja nie zapewniła Nawalnemu prawa do uczciwego procesu, Sąd Najwyższy Rosji uchylił zarówno wyrok, jak i decyzję o wyegzekwowaniu strat. Nakazał jednak powtórzenie postępowania i na początku br. Nawalny i Oficerow ponownie zostali skazani, otrzymując kary w zawieszeniu.

Nawalny ocenia postępowanie sądowe wobec niego jako motywowane politycznie. Opozycjonista ogłosił, że zamierza startować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Rosji. Zdaniem Centralnej Komisji Wyborczej nie ma on jednak biernego prawa wyborczego ze względu na m.in. wyrok w sprawie Kirowlesu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
mirmir
5 lata temu
Sowieckie trole na fali !!! Swoją drogą zaskakują mnie tymi swoimi charakterystycznymi zbitkami zaczeniowymi np.UKRSZABESGOJE niespotykane w polskim słownictwie .
sad
5 lata temu
Ale sowieckich troli na forum!!! Ujadają z Olgino...
Za mały wyrok...
5 lata temu
Adwokat zawsze plecie głupstwa co mu na myśl przyjdzie,bo ma takie prawo. Nawalny, wróg Rosji dawno powinien być za kratami i odpracowywać za wyrządzone krzywdy ojczyźnie
Kubotek
5 lata temu
To cudne zagrywki . Po co likwidować? Wystarczy zostawić w skarpetkach i aby żył tylko po to aby spłacać dług. Tak powinno być w Polsce z solidarnością.
dobrodziej
5 lata temu
bracia Rosjanie, niszczcie to bydło opozycyjne w zarodku, w innym przypadku skończycie na śmietniku historii, a Wasz kraj zostanie rozgrabiony i unicestwiony, dobry przykład dały Chiny, niszcząc to dziadostwo "demokratyczne"i teraz są światową potęgą.