Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Ile kalorii ma alkohol? Bruksela chce obowiązkowych danych na etykietach

64
Podziel się:

"Wykaz składników i informacja o wartości odżywczej są kluczowymi informacjami szczegółowymi, które pomagają konsumentom w dokonywaniu bardziej świadomych i zdrowszych wyborów" - przekonuje Bruksela.

Ile kalorii ma alkohol? Bruksela chce obowiązkowych danych na etykietach

Straszenie kaloriami metodą walki z alkoholizmem? Obowiązek podawania wykazu składników i informacji o wartości odżywczej na opakowaniach alkoholi chce wprowadzić Komisja Europejska. Bruksela na razie nie chce narzucać branży alkoholowej gotowych rozwiązań i daje jej rok na przedstawienie propozycji w ramach samoregulacji. Nad podobnym rozwiązaniem już pracuje polski rząd.

Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przypomniał ostatnio, że Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie w sprawie obowiązkowego podawania wykazu składników i informacji o wartości odżywczej na etykietach napojów alkoholowych.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, w przypadku napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. podawanie wykazu składników i informacji o wartości odżywczej, w tym liczbie kalorii, nie jest obowiązkowe, ale Komisja Europejska chce to zmienić. Na razie daje firmom rok na to, by same z siebie zaczęły lepiej opisywać etykiety. Jeśli tego nie zrobią, unijni prawnicy wezmą się do roboty.

Nie czekając na Brukselę, pomysł wprowadzenia obowiązku umieszczania na opakowaniach informacji o kaloryczności alkoholi przedstawił rząd.

Jak poinformował w lutym "Dziennik Gazeta Prawna", w przygotowywanej nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości znalazł się zapis o obowiązku stosowania przez producentów alkoholi etykiet informujących o ich kaloryczności. - Jest szansa, że po pojawieniu się takiej informacji na butelkach kobiety zaczną mniej pić - mówił wówczas Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Piwo, wino, czy wódka?

Jak to więc jest z kalorycznością napojów wyskokowych? Niezależnie od tego, jaki będzie efekt planów polskiego rządu i Unii, już teraz przypominamy, ile kalorii dostarczają nam poszczególne rodzaje alkoholu.

Źródło danych: WP kuchnia

Z racji największej objętości klasycznej szklanki do piwa, to właśnie ten złocisty trunek jest najbardziej kaloryczny. I to właśnie w jego przypadku potencjalny nakaz informowania o wartościach odżywczych byłby najbardziej kłopotliwy dla części producentów. O ile dla dużych graczy wprowadzenie takich etykiet nie powinno stanowić większego problemu, nowych regulacji obawiają się mali piwowarzy.

- Taka decyzja może uderzyć w najmniejsze browary, które często produkują po kosztach. Te browary wypuszczają bardzo dużo nowych piw i musiałyby za każdym razem zlecać nowe badania - tłumaczył "Gazecie Pomorskiej" Mateusz Puślecki z Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Z kolei według Katarzyny Włodarczyk-Niemyjskiej ze Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Wina wprowadzenie takich przepisów spowodowałoby duży wzrost cen win importowanych.

Koniec specjalnego traktowania alkoholu?

"Komisja nie zidentyfikowała obiektywnych podstaw, które uzasadniałyby brak informacji o składnikach i wartości odżywczej napojów alkoholowych lub odmienne traktowanie niektórych napojów alkoholowych takich jak napoje alkoholizowane" - czytamy w marcowym sprawozdaniu KE dla Parlamentu Europejskiego i Rady.

Jak podkreśla Komisja, w grudniu zeszłego roku w życie wszedł obowiązek podawania informacji o wartości odżywczej w odniesieniu do zdecydowanej większości żywności opakowanej, co powoduje, że "szczególna sytuacja napojów alkoholowych jest obecnie jeszcze bardziej istotna".

Komisja Europejska zwraca uwagę, że za wprowadzeniem obowiązku etykietowania napojów alkoholowych, szczególnie w zakresie wartości energetycznej, jest nie tylko Parlament Europejski, ale także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), organizacje konsumentów i organizacje zdrowia publicznego.

"Wykaz składników i informacja o wartości odżywczej są kluczowymi informacjami szczegółowymi, które pomagają konsumentom w dokonywaniu bardziej świadomych i zdrowszych wyborów" - przekonuje Komisja.

Brukselscy urzędnicy chwalą branżę alkoholową za dobrowolne umieszczanie pełnych informacji o wartości odżywczej na etykietach coraz większej liczby napojów. To właśnie z tego względu Komisja Europejska liczy na samoregulację tego sektora i daje branży rok na przedstawienie propozycji w tym zakresie.

Jak jednak zaznaczono w raporcie, jeśli propozycje te zostaną uznane za niezadowalające, Komisja Europejska rozważy wprowadzenie odpowiednich regulacji.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
Piwosz
7 lat temu
Wypiję, a jakże, najwyżej nie zakąszę. Liczenie kalorii..........
WK koks
7 lat temu
Armia WK ma wydać alkohol 0 kcal, wodka whey 500 ml - 130 zł
Sprawiedliwy
7 lat temu
Jak szkodliwe to zakazać sprzedaży , tak jak zielska
Kevin
7 lat temu
No to teraz już wiem dlaczego maja babcia jest zdrowa codziennie rano tylko oczy otworzy na dzień dobry 100 gr. koniaczku pije zapytałem się jej kiedyś czy jej tak zaraz rano smakuje ona oczywiście to jest zalecenie lekarza dobry na serce a ma 98 lat no pięknie
zigor
7 lat temu
To kiepski pomysł. Niektórzy potraktują to że zamiast śniadania chlapnie coś o odpowiedniej zawartości kalorii i wyjdzie na to samo? Kierując się kaloriami może tak się żywić całymi dniami.
...
Następna strona