Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Amazon i Apple łączą siły. Chcą kupić jedną ze spółek Toshiby za 27 mld dol.

Amazon i Apple łączą siły. Chcą kupić jedną ze spółek Toshiby za 27 mld dol.

Fot. Jack Amick/Flickr (CC BY-NC 2.0)

Apple i Amazon staną wspólnie do przetargu o kupno działu mikroprocesorów Toshiby wraz z koncernem Hon Hai Precision Industry - podała we wtorek agencja Kyodo, powołując się na informacje firmy Sharp. Wartość transakcji ma sięgnąć nawet 27 mld dol.

Według agencji Kyodo, dzięki wsparciu "poważnych amerykańskich koncernów technologicznych", Hon Hai zwiększa swe szanse na przejęcie działu mikroprocesorów Toshiby. Hon Hai to największy na świecie producent elektroniki i komponentów komputerowych, do którego należy m.in. japoński Sharp. Takie partnerstwo może bowiem rozwiać obawy japońskich władz związane z "technologicznym drenażem" rynku głównie przez firmy z Chin.

W kwietniu Kyodo podała, że do pierwszej rundy procedury przetargowej na sprzedaż działu mikroprocesorów japońskiego koncernu elektronicznego Toshiba Corp. stanęło 10 firm. Wśród nich wymieniała tajwańską Hon Hai Precision Industry, która zaoferowała najwyższą kwotę, 3 bln jenów (ok. 27 mld dol.). Dla porównania, amerykański fundusz Silver Lake Partners czy producent półprzewodników Broadcom zaoferowali ok. 2 bln jenów.

Automatyzacja to przyszłość nie tylko światowej gospodarki. Mówił o tym niedawno w money.pl wicepremier Mateusz Morawiecki:

Jak poinformowała w zeszłym tygodniu Toshiba, ostateczny kandydat w przetargu zostanie wyłoniony do 28 czerwca.

Sprzedaż działu mikroprocesorów to - według Kyodo - część strategii Toshiby, której celem jest pozyskanie pieniędzy na pokrycie strat związanych z jej działalnością na rynku energii atomowej.

W styczniu agencja Kyodo podała, że japoński koncern Toshiba Corp. chce wydzielić ze swej struktury kluczowy dział produkcji mikroprocesorów. Dwa miesiące później borykająca się z kłopotami finansowymi Toshiba oświadczyła, że może zanotować łączną stratę netto w wysokości ok. 1 bln jenów za bieżący rok obrotowy - najwyższą w historii firmy. Jak wskazała Kyodo, jeśli Toshiba do końca marca przyszłego roku nie odzyska dodatniej wartości rynkowej, może zostać usunięta z tokijskiej giełdy papierów wartościowych.

1 kwietnia, w ramach wydzielenia działu mikroprocesorów ze struktur Toshiby, powstała firma Toshiba Memory Corp. To właśnie jej udziały chce sprzedać Toshiba.

Toshiba to drugi pod względem wielkości światowy producent zaawansowanych technologicznie kart pamięci flash typu NAND, które wykorzystuje się powszechnie np. w smartfonach. Wyprzedza go na tym rynku jedynie południowokoreański Samsung Electronics Co.

informatyka, apple, amazon, toshiba
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
tom
2017-06-08 11:15
Atak na pracownicę żłobka w Londynie. Napastniczki dźgnęły ją nożem i krzyczały ,,Allah cię dopadnie"!
kkk
2017-06-06 16:50
A teraz podsumujmy przewidywane podwyżki opłat: czynszu, energii, odpadów, wody, i inne. O abonamencie RTV nie wspomnę. Sama inflacja zeżre to natychmiast,. A gdzie wzrost cen towarów?
Bubus
2017-06-06 16:04
Po prostu ............ kolejny ............... SKANDAL !!!