Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Największy zakup w historii Amazona. Gigant e-commerce przejmuje sieć spożywczą Whole Foods za 13,7 mld dol.

Największy zakup w historii Amazona. Gigant e-commerce przejmuje sieć spożywczą Whole Foods za 13,7 mld dol.

Fot. Whole Foods

Amazon kupuje amerykańską sieć sklepów z żywnością organiczną Whole Foods Market. Transakcja ma wartość 13,7 mld dol. - jest to największy dotychczasowy zakup giganta branży e-commerce, który coraz mocniej wchodzi na rynek spożywczy.

W ramach ogłoszonej w piątek umowy Amazon zapłaci 42 dol. w gotówce za akcję Whole Foods. Spółką nadal będzie kierował jej założyciel John Mackey.

Jak pisze agencja Bloomberg, wieść o połączeniu spółek, które "nie były postrzegane jako naturalni partnerzy", wywołała poruszenie w branży handlowej - zarówno w przypadku sklepów tradycyjnych, jak i internetowych.

Spółka Whole Foods była jednak pod presją znalezienia nabywcy od czasu, gdy inwestor-aktywista Jana Partners LLC zakupił pakiet jej akcji i zaczął nalegać na sprzedaż firmy. To miało zirytować Mackeya, który Whole Foods określał mianem swojego dziecka. Zawierając umowę z Amazonem, zapewnił sobie utrzymanie stanowiska prezesa spółki.

- Miliony ludzi uwielbiają Whole Foods Market, ponieważ oferuje najlepszą naturalną i organiczną żywność i sprawia, że zdrowie odżywianie się jest świetną zabawą - stwierdził szef Amazona Jeff Bezos w komunikacie.

Jak pisze Bloomberg, powołując się na źródło zbliżone do spółki, Amazon jesienią zeszłego roku rozważał przejęcie Whole Foods, ale nie zdecydował się wtedy na ten krok. Na podjęcie decyzji miało mieć wpływ wejście Jana Partners do akcjonariatu Whole Foods.

Transakcja ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie roku. Siedziba Whole Foods pozostanie w Austin w Teksasie.

Pierwszy sklep Whole Foods został otwarty w 1980 roku, a spółka zadebiutowała na giełdzie NASDAQ 12 lat później. Obecnie sieć liczy 465 sklepów w USA, Kanadzie, a także w Wielkiej Brytanii. Przychody ze sprzedaży w 2016 r. wyniosły 15,7 mld dol.

e-commerce, amazon, whole foods
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
awon
2017-06-19 03:51
Czyli Amazon zarzyna innych , ciąg dalszy . Dodajmy do tego starzejące się społeczeństwo , wychowane już na e-handlu , czyli Amazon będzie mieć najlepsze warunki , zaplecze do pełnej sprzedaży żywności przez net . No ale to za 10 lat . Amazon wyrznie wszystko , cały handel będzie pod jednym szyldem .
Anni
2017-06-19 02:40
Sprzedaż 15 mld $ rocznie...wartość firmy podobna...:))Jaka jest stopa zwrotu z inwestycji?20?,30 lat? ;)
aoeuAOEU
2017-06-18 16:08
To dobrze. Bedzie mozna zamawiac organics przez Internet z dowozem do domu (do 2 godzin). Oczywiscie, nie w Polsce, tylko w WB.
Pokaż wszystkie komentarze (7)