Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama mianował pierwszego po 50 latach ambasadora na Kubie

1
Podziel się

Prezydent Barack Obama mianował we wtorek zawodowego dyplomatę Jeffrey'a Delaurentisa pierwszym po 55 latach ambasadorem USA na Kubie. Ocenia się, że nominacja spotka się ze zdecydowanym sprzeciwem Republikanów w Kongresie.

Jeffrey DeLaurentis
Jeffrey DeLaurentis (EPA/ALEJANDRO ERNESTO)
bDBhTPpN

DeLaurentis był najwyższym rangą dyplomatą w ambasadzie USA w Hawanie po przywróceniu stosunków dyplomatycznych między USA i Kubą w ub. roku.

Reuter ocenia, że nominacja jest oznaką, iż Obama, przed odejściem z urzędu w styczniu przyszłego roku, zamierza uczynić wszystko co możliwe, aby znormalizować stosunki z Kubą.

Przedstawiając DeLaurentisa, prezydent podkreślił, że odegrał on kluczową rolę w normalizacji stosunków między Waszyngtonem i Hawaną.

bDBhTPpP

Nominacja musi być jednak zatwierdzona przez kontrolowany przez Republikanów Senat, co - zdaniem analityków - będzie bardzo trudne z uwagi na zbliżające się wybory i sprzeciw części republikańskich kongresmenów przeciwko normalizacji stosunków z rządzoną przez komunistów Kubą. Przeciwni temu są m. in. senatorzy Marco Rubio z Florydy i Ted Cruz z Teksasu.

Obama odwiedził Kubę w marcu br. i od tego czasu Waszyngton znacznie złagodził ograniczenia w podróży na Kubę. Jednak nadal obowiązuje amerykańskie embargo handlowe, co stanowi stały powód do zadrażnień w stosunkach dwustronnych. Embargo może znieść jedynie kontrolowany przez Republikanów Kongres. Nie oczekuje się, aby nastąpiło to szybko.

bDBhTPqq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(1)
Sławek
4 lata temu
Witam wszystkich Posiadasz swój własny biznes w internecie , chcesz pokazać wszystkim czym się zajmujesz ? Zapraszam Cię na , krótki blog w którym wyjaśnię jak łatwo promować nasz biznes i czerpać zysk ! Gorąco zachęcam do odwiedzenia Facebooka mojej stronki " Już Niebawem Milioner" lub napisania emaila na slawoowow@gmail.com