Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

AMW trzeba informować o ograniczeniach w handlu przekazywanym sprzętem

0
Podziel się:

W komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej napisano, że zmieniono decyzję o wyprzedaży uzbrojenia przez AMW.

AMW trzeba informować o ograniczeniach w handlu przekazywanym sprzętem
(BBN)

Agencja Mienia Wojskowego ma być informowana, że handel sprzętem, który otrzymuje do sprzedaży wymaga koncesji lub podlega ograniczeniom - wynika z komunikatu MON opublikowanego na stronie internetowej resortu.

W komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej napisano, że zmieniono decyzję o zbyciu uzbrojenia przez AMW.

Resort wyjaśnił, że na polecenie wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka Departament Kontroli przeprowadził w dniach 24 września - 3 października br. kontrolę w Agencji Mienia Wojskowego dotyczącą oceny procedury sprzedaży przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych _ Strzała-2 _ i _ Strzała-2M _.

_ W związku z wynikami kontroli w Decyzji MON w sprawie gospodarowania niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa wprowadzono zapis obligujący gestorów zbędnego sprzętu i uzbrojenia do informowania o ograniczeniach co do obrotu sprzętem i uzbrojeniem już na etapie planowania przekazania _ - poinformowano.

MON wyjaśniło, że Agencja Mienia Wojskowego - realizując swoje ustawowe zadanie racjonalnego gospodarowania powierzonym mieniem - musi posiadać wiedzę od instytucji MON o zakresie istniejących dodatkowych ograniczeń, co do dalszego wykorzystania tego mienia. _ Dotyczy to w szczególności obrotu bronią i wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Dotychczas ograniczenia te badane były przez AMW po otrzymaniu zbędnego sprzętu i uzbrojenia _ - poinformowano.

Resort przypomniał, że w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadzoruje prowadzone przez Komendę Główną Żandarmerii Wojskowej śledztwo _ w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych AMW _. Wskazano, że po zakończeniu postępowania prokuratorskiego zestawy rakietowe _ Strzała-2 _ i _ Strzała-2M _ mogą trafić do Mesko S.A. albo zostaną zutylizowane.

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. sprzedaży w 2012 r. przez Agencję Mienia Wojskowego prywatnej firmie 78 niedziałających zestawów przeciwlotniczych _ Strzała _, zawierających ponad 150 rakiet, pod koniec września. Drugi wątek śledztwa dotyczy możliwej próby naruszenia ograniczeń dotyczących eksportu tego typu sprzętu - kolejna firma miała próbować wysłać rakiety, wyrzutnie i zestawy startowe za granicę.

Jak podawało MON, w 2011 r. uznano, iż wyprodukowane 30-40 lat temu zestawy rakietowe _ Strzała 2-M _ są całkowicie nieprzydane wojsku i przekazano je do AMW. Ta sprzedała rakiety podmiotowi z Polski, dysponującemu odpowiednią koncesją. Natomiast w 2013 r. ABW negatywnie zaopiniowała wniosek jednej z firm do ministra gospodarki o wydanie zezwolenia na sprzedaż tych zestawów do Czech, w związku z czym nie nastąpiła żadna transakcja.

Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak mówił po ujawnieniu sprawy przez media, że służby, które badały transakcję, nie sygnalizowały nieprawidłowości, a próba eksportu została udaremniona przez Ministerstwo Gospodarki. Podkreślił, że elementy zestawów nie działały, sprzęt był pozbawiony cech bojowych. Poinformował zarazem, że po medialnych doniesieniach o możliwej próbie nielegalnego eksportu zlecił pilną kontrolę w AMW i jednostkach oraz instytucjach wojskowych, by sprawdzić, czy działania po stronie wojska były prawidłowe.

Czytaj więcej w Money.pl
W Polsce szkolą się saudyjscy oficerowie Głównym tematem rozmów będzie zacieśnianie współpracy wojskowej między Polską, a Arabią Saudyjską.
Za pociski do F-16 zapłacimy 250 mln dolarów Na sprzedaż pocisków traktowanych przez Amerykanów za broń strategiczną, potrzebna była zgoda rządu i Kongresu.
Kobieta generał w polskiej armii? Nie dziś -_ Kobiety muszą przejść wszystkie szczeble dążąc do najwyższych stanowisk _ - powiedział szef MON .
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)