Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nasdaq
02.08.2018 18:00

Apple pierwszą w historii Wall Street spółką o takiej wartości. Przebiła bilion dolarów

To nie udało się jeszcze żadnej spółce giełdowej. Kapitalizacja na poziomie biliona dolarów była marzeniem każdego, kto debiutował, ale zrealizować marzenie udało się jedynie amerykańskiemu Apple.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jack Amick/Flickr (CC BY-NC 2.0))
Logo Apple - firma za nim stojąca warta jest ponad bilion dolarów

Inwestorzy, ale też "wyznawcy" marki Apple od kilku dni nerwowo odświeżali stronę internetową z notowaniami spółek obecnych na nowojorskim parkiecie. I w końcu się doczekali. Kilkadziesiąt minut przed godz. 18:00 czasu polskiego (przed południem nowojorskiego) magiczna bariera padła. Kapitalizacja technologicznego giganta przekroczyła bilion dolarów.

Nasdaq/Screen:Money.pl

By uzmysłowić sobie ile warta jest firma założona, według legendy, w garażu (oficjalnie powstała 1 kwietnia 1976 r. - red.), trzeba zrozumieć, że bilion to liczba, która ma po jedynce 12 zer. Przedstawić można ją także jako tysiąc miliardów. W przypadku dolarów, bilion to niemal dwukrotnie więcej niż wynosi PKB Polski oszacowane w ub. roku na 510 mld dol.

Pozostałe technologiczne spółki mogą tylko tęsknie patrzeć na plecy swojego konkurenta, który sprzedaje telefony z nadgryzionym jabłkiem i powiązane z nim gadżety. Gigant na rynku e-commerce Amazon wart jest 877 mld dol., a kapitalizacja Alphabeta (właściciela Google'a) to około 854 mld dol.

Przebicie biliona dolarów kapitalizacji przez Apple to pokłosie przede wszystkim doskonałych wyników w ostatnim okresie, które przełożyły się na zaufanie inwestorów. Spółka w III kwartale rachunkowym (dla Apple rok podatkowy rozpoczyna się w październiku - red.) odnotowała zysk netto na poziomie 11,5 mld dol. Z pewnością w przekroczeniu magicznej bariery pozwolił jej także odwrót inwestorów od innych spółek technologicznych notowanych na nowojorskiej giełdzie, które w ostatnich tygodniach przede wszystkim rozczarowywały.

Zobacz też, jak wygląda iPhone X:

Tagi: nasdaq, apple, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-08-2018

liczydłoto nie Apple jest tyle wart tylko USD dolar jest coraz mniej wart

02-08-2018

BlablaNiech sie lepiej wezma za jakosc swoich produktow bo ostatnie iphony i macpro bookie to porazka. Swiecidelkani tyle. Jobs umarl umarla jakosc i … Czytaj całość

02-08-2018

feeeeeeeeNie kupuję produktów tej firmy . Tak ogłupili tym jabłuszkiem milony lemingów kazdy kupuje zepsutej jabłko feeeeeeeeeee

Rozwiń komentarze (12)