Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Apple pierwszą w historii Wall Street spółką o takiej wartości. Przebiła bilion dolarów

12
Podziel się:

To nie udało się jeszcze żadnej spółce giełdowej. Kapitalizacja na poziomie biliona dolarów była marzeniem każdego, kto debiutował, ale zrealizować marzenie udało się jedynie amerykańskiemu Apple.

Logo Apple - firma za nim stojąca warta jest ponad bilion dolarów
Logo Apple - firma za nim stojąca warta jest ponad bilion dolarów (Jack Amick/Flickr (CC BY-NC 2.0))

Inwestorzy, ale też "wyznawcy" marki Apple od kilku dni nerwowo odświeżali stronę internetową z notowaniami spółek obecnych na nowojorskim parkiecie. I w końcu się doczekali. Kilkadziesiąt minut przed godz. 18:00 czasu polskiego (przed południem nowojorskiego) magiczna bariera padła. Kapitalizacja technologicznego giganta przekroczyła bilion dolarów.

Nasdaq/Screen:Money.pl

By uzmysłowić sobie ile warta jest firma założona, według legendy, w garażu (oficjalnie powstała 1 kwietnia 1976 r. - red.), trzeba zrozumieć, że bilion to liczba, która ma po jedynce 12 zer. Przedstawić można ją także jako tysiąc miliardów. W przypadku dolarów, bilion to niemal dwukrotnie więcej niż wynosi PKB Polski oszacowane w ub. roku na 510 mld dol.

Pozostałe technologiczne spółki mogą tylko tęsknie patrzeć na plecy swojego konkurenta, który sprzedaje telefony z nadgryzionym jabłkiem i powiązane z nim gadżety. Gigant na rynku e-commerce Amazon wart jest 877 mld dol., a kapitalizacja Alphabeta (właściciela Google'a) to około 854 mld dol.

Przebicie biliona dolarów kapitalizacji przez Apple to pokłosie przede wszystkim doskonałych wyników w ostatnim okresie, które przełożyły się na zaufanie inwestorów. Spółka w III kwartale rachunkowym (dla Apple rok podatkowy rozpoczyna się w październiku - red.) odnotowała zysk netto na poziomie 11,5 mld dol. Z pewnością w przekroczeniu magicznej bariery pozwolił jej także odwrót inwestorów od innych spółek technologicznych notowanych na nowojorskiej giełdzie, które w ostatnich tygodniach przede wszystkim rozczarowywały.

Zobacz także: Zobacz też, jak wygląda iPhone X:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
sedo
6 lat temu
Za duże zarobki w Polsce ,tego na zachodzie nie ma .
makaron
6 lat temu
Czyli gdyby ktoś chciał kupić firmę Aple to przy zysku 11mld Usd rocznie czekałby na zwrot z inwestycji, w dużym zaokrągleniu 100 Lat. 😀
ucho
6 lat temu
Pozostaje tylko pogratulować i życzyć powodzenia :)
liczydło
6 lat temu
to nie Apple jest tyle wart tylko USD dolar jest coraz mniej wart
karroryfer
6 lat temu
No i teraz wyobraźmy sobie - czy wolimy kupić 10 letnie obligacje PL ( albo lepiej Szwajcarii ) czy Appla...