Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Apteki tylko dla aptekarzy. "W Polsce nie potrzeba więcej aptek"

100
Podziel się:

Aptekę otworzyć będzie mógł tylko farmaceuta - zdecydował w piątek Sejm. Eksperci przestrzegają, że przez to ceny leków mogą pójść w górę.

Apteki tylko dla aptekarzy. "W Polsce nie potrzeba więcej aptek"
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

- W Polsce nie potrzeba więcej aptek - mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Rozwiązanie "apteka dla aptekarza" ma długą historię. Taki zapis był w pierwotnej wersji projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, przygotowanego jako inicjatywa poselska. Jednak w trakcie prac z niego wypadł. Komisja nadzwyczajna ds. deregulacji wycofała się z wymogu, aby właścicielem apteki mogli być tylko farmaceuci. Przeciwko "aptekom dla aptekarzy" wypowiadał się między innymi wicepremier Mateusz Morawiecki.

W środę zapis wrócił jako oficjalna propozycja klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Co właściwie przegłosowali posłowie? Zezwolenie na prowadzenie apteki będą mogli uzyskać farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki jawne lub partnerskie, których przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, w których wspólnikami są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu.

Jak już pisaliśmy w WP money, takim zmianom zdecydowanie sprzeciwiały się Komisja ds. Rynku Aptecznego Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Wspólnie apelowały do posłów, by nowelizację odrzucili w całości.

- Ten kształt ustawy stworzy model kastowy na rynku, który będzie bardzo drogi. Ceny po prostu muszą pójść w górę - mówił WP money Marcin Piskorski ze Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Przeciwnego zdania jest minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Wypowiadając się w piątek podczas sejmowej debaty ocenił, że "w Polsce nie potrzeba więcej aptek". - To trzeba powiedzieć sobie wprost. Trzeba też zadać sobie pytanie: czym jest apteka? Czy jest zwykłym sklepem? Czy jest placówką służby zdrowia? - pytał. Po czym sam odpowiadał: "to jest miejsce ważne dla pacjentów, a nie miejsce do robienia interesów". Jego zdaniem w żadnym kraju nie ma pełnej swobody dotyczącej aptek i w Polsce też nie jej powinno być.

Wywodził, że ustawa zatrzyma proces upadłości małych rodzinnych aptek i zastopuje rozwój sieci aptek, prowadzonych często przez zagraniczne firmy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(100)
amok
6 lat temu
radziwił, znowu duch święty cie nawiedził.
rb2345
6 lat temu
Kto wywozi nielegalnie leki za granicę - pojedyncze apteki które z hurtowni słyszą że leku "nie ma", czy sieci które odbierają je całymi paletami? Aptekarz-właściciel liże po stopach inspektora z GIF, a sieć nasyła na niego kancelarie z listą pozwów cywilnych. Oprócz tego ograniczenia, należy zakazać reklamy "produktów medycznych" w TV. Skoro apteka nie może się reklamować to czemu pozwalamy na reklamę sprzedawanych tam produktów? To są miliardy złotych dla producentów tego szajsu (Aflofarm, czy Olimplab) i miliony za reklamy w TV. Do tego różne "szkolenia" na których przedstawiciele handlowi opowiadają o inteligentnych bakteriach i tego typu bzdury. Ludzie! To wy to kupujecie, bez potrzeby i bez sensu. Zamiast pójść do lekarza i z recepta do apteki , biegniecie do centrum handlowego do sieciówki z życzeniem "to co goździkowej" - tak jest super? Po co farmaceuta za ladą jak to nie jest apteka a stragan? Niemcy się łapią za głowę gdy słyszą że Polki podają swoim niemowlętom leki bez recepty. Wielu Polaków jest lub było w UK. Byliście tam w Aptece? - polecam. Ktoś chorował we Włoszech albo w Austrii? W żadnym cywilizowanym kraju UE nie ma takiej dziczy jak w Polsce. "Leki zdrożeją" - jakie leki? Przecież jest lista refundowana i marże ustawowe, chyba aspiryna!
Blondi
6 lat temu
Apteka dla aptekarza, elektrownia dla energetyka, kopalnia dla górnika! Więc czemu w zarządach elektrowni, kopalń, zakładów chemicznych pełno jest misiewiczów bez żadnego kierunkowego wykształcenia a często bez żadnego wykształcenia? Czemu Misiewicz, pomocnik aptekarza nie pracował w aptece tylko rządził naszą armią i zbrojeniówką? Może dojna zmiana to wyjaśni........
togo
6 lat temu
Misiewicz wyczaił koniunkturę. Dogadał się z ministrem Radziwiłłem i jako aptekarz teraz może mieć swoje miejsce za bezcen. Szkoda trochę miejsca w PiS, ale jakieś opłaty na rzecz partii trzeba ponieść.
Piotr
6 lat temu
Dobra zmiana idzie średniowiecze wtedy też był cechy. Koła też mogą robić tylko kołodzieje po wyzwoleniu na mistrza i należący do cechu. A stację benzynową może mieć tylko szejk, którego rodzina posiada udokumentowane złoża ropy naftowej. Wariactwo !!!
...
Następna strona