Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Arabia Saudyjska chce walczyć z ekstremistami

0
Podziel się:

- Ekstremizm, który zrodził terroryzm, wymaga teraz od nas, abyśmy połączyli swe siły we wspólnej walce, by go pokonać - mówił król Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud.

Arabia Saudyjska chce walczyć z ekstremistami
(Cherie A. Thurlby/public domain/defenseimagery.mil)
bETESJJx

Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud (na zdjęciu) ogłosił w niedzielę, że jego kraj jest zdecydowany wyeliminować ekstremizm religijny. Królestwo Saudów zaangażowało się w zawiązaną pod egidą USA koalicję, która walczy z Państwem Islamskim (IS).

_ - Ekstremizm, który zrodził terroryzm, wymaga teraz od nas, abyśmy połączyli swe siły we wspólnej walce, by go pokonać, bo nie ma on nic wspólnego z islamem _ - uznał saudyjski monarcha.

Jego wystąpienie, adresowane do szefów delegacji państw muzułmańskich, którzy przyjechali do Mekki na doroczną pielgrzymkę - hadżdż - przeczytał następca tronu, książę Salman Ben Abdel Aziz.

bETESJJz

Król uznał ekstremizm religijny za _ czynnik perwersji, z którą nie można sobie inaczej poradzić, jak eliminując ją _.

_ - Zaangażowaliśmy się w niezłomną walkę na rzecz wytępienia ekstremizmu _ - oznajmił monarcha i dodał, że konieczny jest jednak międzynarodowy dialog, który ma zapobiec _ rozlewowi krwi _ i sprawić, by _ na świecie zatriumfował pokój _.

Król wezwał w związku z tym muzułmańskich kaznodziei, by _ dawali, poprzez dialog, jak najlepszy przykład _ ludziom młodym i uznał, że system edukacji musi _ gwarantować młodzieży właściwe otoczenie, tak aby uczniom można było zaszczepić ideę dialogu _.

Książę odczytał apel króla w Minie, w pobliżu Mekki, gdzie kilka milionów osób, w kolejnym dniu rozpoczętej w czwartek pielgrzymki, praktykowało symboliczne kamienowanie szatana.

bETESJJF

W dolinie Muzdalifah położonej między wzgórzem Arafat a doliną Mina w niedzielę pielgrzymi kamienują szatana, rzucając kamieniami w symbolizujące go obeliski i krzycząc: _ Allah akbar! _ (Bóg jest wielki).

Hadżdż jest jednym z pięciu filarów islamu - obok wyznania wiary, modlitwy pięć razy dziennie, jałmużny i postu w czasie świętego dla muzułmanów miesiąca, ramadanu. Pielgrzymkę powinien odbyć każdy wierny co najmniej raz w życiu, jeśli ma na to niezbędne środki. Według saudyjskich władz prawie 1,4 mln muzułmanów przybyło z zagranicy, by wziąć udział w pielgrzymce. Do tej liczby należy dodać setki tysięcy saudyjskich pielgrzymów.

Arabia Saudyjska jest krajem w znakomitej większości sunnickim i kolebką fundamentalistycznego wahhabizmu, bardzo rygorystycznej wersji islamu.

19 zamachowców samobójców, którzy wzięli udział w atakach z 11 września 2001 roku pochodziło z królestwa Saudów. Według ekspertów Rijad, tak jak podczas wojen w Iraku i Afganistanie, obawia się teraz, że do kraju napłyną zahartowani w walce i wyszkoleni terroryści, którzy biorą teraz udział w konflikcie w Syrii i Iraku.

bETESJJG

Czytaj więcej w Money.pl

bETESJKa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)