Notowania

państwo islamskie
04.11.2014 08:38

Aszura zagrożona zamachami

W Iraku wojsko zostało postawione w stan najwyższej gotowości. Setki tysięcy wiernych mają przyjechać do miasta Karbala, ale radykałowie z Państwa Islamskiego zapowiedzieli ataki na szyitów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Muzułmanie na całym świecie obchodzą dzisiaj święto Aszura. Dla wyznawców szyickiego odłamu islamu jest to najważniejsze święto w roku. W Iraku wojsko zostało postawione w stan najwyższej gotowości. Setki tysięcy wiernych mają przyjechać do miasta Karbala, ale radykałowie z Państwa Islamskiego zapowiedzieli ataki na szyitów.

Dzień Aszury to początek szyizmu w islamie. Jest to żałobne święto, obchodzone na pamiątkę śmierci wnuka proroka Mahometa, imama Husajna ibn Alego. Został on zabity w bitwie pod Karbalą, ale według szyitów to właśnie on powinien był zostać islamskim władcą, kalifem.

Setki tysięcy pielgrzymów co roku jadą do irackiej Karbali, by zobaczyć inscenizacje wydarzeń z 680 roku naszej ery. Szyici organizują procesje, w czasie których dochodzi do samobiczowania się, a wierni czytają także teksty o okolicznościach śmierci imama Husajna.

W tym roku rejonu Karbali pilnuje 26 tysięcy irackich żołnierzy i policjantów. Sunniccy rebelianci z Państwa Islamskiego już zapowiedzieli ataki na szyitów, których traktują jako niewiernych. Siły bezpieczeństwa patrolują teren ze śmigłowców i poprzez rozstawiony tam monitoring. Eksperci obawiają się także zamachów na szyitów w innych rejonach Iraku.

Ofensywa Państwa Islamskiego w Iraku trwa od początku roku. Międzynarodowa Grupa na Rzecz Mniejszości szacuje, że od stycznia w całym kraju zginęło co najmniej 12 tysięcy cywilów.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny masowy mord popełniony przez... Do masowego mordu na członkach sunnickiego plemienia ponownie doszło we wsi Ras al-Maa, niedaleko stolicy regionu Al-Anbar, Ramadi - podała agencja Associated Press.
Sukcesy Kurdów i sił bezpieczeństwa w Iraku USA i ich sojusznicy kontynuowali tego dnia naloty na pozycje IS.
W Iraku obsadzono dwa strategiczne resorty Iraccy deputowani zaaprobowali kandydatów premiera Hajdera al-Abadiego na nieobsadzone stanowiska w jego rządzie, w tym szefów kluczowych w obliczu ofensywy dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) resortów obrony i spraw wewnętrznych.
Tagi: państwo islamskie, aszura, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz